Zarząd Portu Gdańsk podejmuje działania w celu ochrony środowiska
Opublikowane:
26 kwietnia, 2023
Fot. Port Gdańsk
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w ramach inicjatywy dotyczącej poprawy Polskiej Infrastruktury Morskiej, podejmuje kolejną akcję czyszczenia ulic i chodników oraz związanej z nimi infrastruktury, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych.
Celem działań jest zminimalizowanie uciążliwości związanych ze wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych do portu. Port Gdańsk sfinansuje prace związane z budową kolejnych punktów buforowych dla samochodów ciężarowych.
I etap porządkowania infrastruktury drogowej prowadzącej do Portu Gdańsk zakończył się, a na początku maja ruszy II etap, który potrwa do 15 lipca. W jego ramach zostaną wyczyszczone ulice: Ku Ujściu, Trasa Sucharskiego, Przetoczna, tunel pod Martwą Wisłą, początek ul. Płażyńskiego. W sumie czyszczone będzie ponad 151 tys. m kw. powierzchni.
Jesteśmy po spotkaniu z władzami miasta Gdańska, które rozumieją wyższą konieczność związaną z aktualną sytuacją geopolityczną i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dlatego wspólnie udało nam się ustalić kierunki działania. Jesteśmy świadomi, że wzmożony ruch samochodów ciężarowych ma swoje skutki w przepustowości na drogach i zanieczyszczeniu infrastruktury dojazdowej do portu. Dlatego wychodzimy z inicjatywą pomocy dotyczącej czyszczenia terenów okołoportowych, by zminimalizować uciążliwości z tym związane.
Kamil Tarczewski, Wiceprezes ds. Infrastruktury ZMPG S.A.
Sprzątanie ulic w okolicach dróg dojazdowych do terminali portowych jest realizowane przez ZMPG S.A. w dwóch etapach. Pierwszy etap trwał od stycznia do kwietnia i zakończył się z uwagi na warunki pogodowe. Kolejny etap rozpocznie się na początku maja. ZMPG S.A. utrzymuje stały kontakt z władzami miasta, by pomóc służbom miejskim w usuwaniu uciążliwości związanych z zanieczyszczeniem ulic. Zakres prac porządkowych został uzgodniony z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Współpraca między ZMPG S.A. a Zarządem Portu Gdańsk jest niezbędna, by zapewnić mieszkańcom miasta czyste i bezpieczne środowisko.
Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. usług komunalnych, podkreśla, że organizacja transportu musi odbywać się bez szkody dla mieszkańców. Zarząd Portu Gdańsk zapewnił, że podejmie dodatkowe działania, aby poprawić sytuację na terenie portu. ZMPG S.A. jest otwarte na dalszą współpracę i wypracowanie wspólnych rozwiązań zmniejszających uciążliwości.
Morski Port w Gdańsku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom transportowców, gdzie podjęło inicjatywę, aby umożliwić mycie samochodów na terenie portu przed wyjazdem na drogę publiczną. Port wezwał również operatorów do zwiększenia kontroli wyjeżdżających ciężarówek pod kątem zabezpieczenia towaru plandekami oraz zorganizowano zraszacze węgla polimerem z wodą, co znacznie zmniejsza pylenie. Operatorzy zadeklarowali swoją gotowość do wprowadzenia tych działań.
Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku przeprowadził również rozmowy z przedstawicielami dzielnicy Nowy Port w celu zmniejszenia pylenia w okolicy portu. Jednym z pomysłów mieszkańców to posadzenie nowych drzew i krzewów wokół portowych terenów w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Projekt posadzenia roślin wzdłuż ulicy Oliwskiej trafił już do władz miasta i jest w fazie końcowych decyzji. Analizowane są również dodatkowe lokalizacje w sąsiednich dzielnicach.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk na bieżąco monitoruje jakość powietrza. Na terenie portu znajduje się 7 czujników monitorujących stężenie pyłów. Sieć YetiSense, z której korzysta port, monitoruje cząsteczki PM10 i PM2.5, a wyniki monitoringu są publikowane na stronie internetowej. Kamil Tarczewski zapewnia, że port wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy mogą na bieżąco monitorować jakość powietrza w okolicy portu na stronie Port Gdańsk.
Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku ma w planach spotkanie z przedstawicielami Rady Dzielnicy Nowy Port.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.