Lodołamacz straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych USCG Polar Star osiągnął w lutym bieżącego roku pozycję 78 stopni, 44 minut i 1,32 sekundy szerokości geograficznej południowej, znajdując się w odległości około 500 jardów od krawędzi szelfu lodowego Rossa, czyli dalej na południe niż obecny rekordzista Guinnessa.
Podczas rejsu Polar Star pływał po wodach, które wcześniej były oznaczone na mapach jako część szelfu lodowego, a obecnie są wodami żeglownymi. Obecnie fragmenty szelfu lodowego Rossa odbiegają o około 12 mil morskich od pozycji przedstawionych na oficjalnych mapach. Podczas rejsu Polar Star do i z Zatoki Wielorybów, członkowie załogi współpracowali z pracownikami Guinness World Records, aby oficjalnie stać się nowymi rekordzistami.
Rekord ten jest znaczącym osiągnięciem dla 46-letniej jednostki, która ostatnio była nękana przez liczne awarie. W 2019 r. 150-osobowa załoga lodołamacza walczyła z pożarem, który wybuchł w pomieszczeniu spalarni około 650 mil na północ od cieśniny McMurdo Sound na Antarktydzie.
W 1997 r. ciężki lodołamacz CGC Polar Sea, siostrzany statek Polar Star i poprzedni rekordzista, osiągnął 78 stopni i 29 minut szerokości południowej. Z powodu awarii pięciu z sześciu głównych silników wysokoprężnych Alco od roku 2010 Polar Sea jest wyłączony ze służby, co czyni Polar Star jedynym działającym ciężkim lodołamaczem Straży Przybrzeżnej USA.
W 1908 roku Ernest Shackleton, nadał nazwę Zatoce Wielorybów podczas wyprawy Nimrod Expedition, podczas której zarówno on jak i załoga zaobserwowała niespotykaną ilość ich wspaniałych ssaków. Trzy lata później Roald Amundsen założył w zatoce bazę wypadową, z której wyruszył w udaną podróż jako pierwszy człowiek, który dotarł na biegun południowy. Wiele lat później kontradmirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Richard E. Byrd założył w Zatoce Wielorybów „Małą Amerykę” podczas swojej pierwszej, drugiej i trzeciej wyprawy Antarktycznej, zbadał ponad 60% kontynentu Antarktycznego.
„Załoga Polar Star jest dumna, że może podążać śladami legendarnych odkrywców Antarktydy, takich jak Shackleton, Amundsen i Byrd” – powiedział kpt. William Woityra, dowódca Gwiazdy Polarnej. „Nawet dziś, ponad sto lat później, kontynuujemy to dziedzictwo eksploracji, docierając do nowych miejsc i poszerzają wiedzę na temat naszej planety.”
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.