Władze Cypru oskarżają turecką straż przybrzeżną o oddanie strzałów ostrzegawczych w kierunku cypryjskiej jednostki straży przybrzeżnej. Cypryjska jednostka znajdowała się na pozycji wewnątrz cypryjskich wód terytorialnych.

Rzecznik cypryjskich sił policyjnych poinformował Cypryjską Agencję Informacyjną (CNA), że w sobotę około godziny 03.30 rano, załoga cypryjskiej jednostki straży przybrzeżnej zlokalizowała turecki statek straży przybrzeżnej w odległości 11 mil morskich od Kato Pyrgos, grecko-cypryjskiego portu rybackiego położonego obok granicy z Cyprem Tureckim (Cypr Północny). Cypryjski okręt skierował się do Kato Pyrgos, a kiedy znalazł się na odcinku 4 mil morskich od portu, turecki okręt straży przybrzeżnej oddał strzały ostrzegawcze, powiedział rzecznik. Następnie turecka jednostka opuściła miejsce zdarzenia i skierowała się na wody u wybrzeży Cypru Tureckiego.

Według informacji podanych przez cypryjskiego ministra obrony Charalampos Petrides, Cypr rozważy podjęcie kroków prawnych przeciwko Turcji w związku z tym incydentem. Minister zapewnił, że Turcja powinna przestrzegać konwencji UNCLOS oraz że Cypr uważa ten incydent za “bezprawną prowokację”.

Turecki Cypr zaprzeczył, jakoby doszło do tego typu zdarzenia.

“Nie było takiego incydentu. To się nie wydarzyło. Ta informacja jest kłamliwa” – powiedział rzecznik ministra spraw zagranicznych Cypru Tureckiego w rozmowie z Euronews.

Cypr jest podzielony między dwie administracje – Republikę Cypryjską (powszechnie znaną jako Cypr), sprzymierzoną z Grecją, oraz separatystyczną Turecką Republikę Cypru Północnego, sprzymierzoną z Turcją. Rząd cypryjski w Nikozji rości sobie prawo do całej wyspy, jej mórz terytorialnych i WSE, i jest uznawany przez społeczność międzynarodową za prawowity rząd wyspy.

Obie strony roszczą sobie prawo do eksploatacji podmorskich zasobów gazu ziemnego w tym regionie. Niedawno Turcja wysłała statki poszukiwawcze i wiertnicze na wody, do których rości sobie prawo grecki Cypr, a turecka marynarka wojenna aktywnie ingerowała w operacje wiertnicze licencjonowane przez rząd cypryjski.

Władze turecko-cypryjskie, wspierane przez Turcję, chcą uznania na wyspie dwóch niezależnych i równoprawnych państw. Stanowisko to odrzucają Grecy cypryjscy, którzy chcą zjednoczenia wyspy w formie państwa federalnego.

Negocjacje utknęły w martwym punkcie od 2017 roku. W kwietniu fiaskiem zakończyła się próba wznowienia rozmów zorganizowana przez ONZ.

Autor: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/