Okręty wojenne na Bałtyku – rozpoczęły się ćwiczenia Baltops-18
Opublikowane:
1 czerwca, 2018
30 maja okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyszły z portów w Świnoujściu i Gdyni i skierowały do portu w Kłajpedzie. Tym samym marynarze rozpoczęli udział w Baltops-18, największych w tym roku międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim.
Jak podała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, w kłajpedzkim porcie zostanie przeprowadzona portowa faza ćwiczeń. Będzie ona polegała na serii spotkań i odpraw, które poprzedzą manewry marynarki wojennej na morzu.
Okręty na Bałtyku ponownie znajdą się w niedzielę 3 czerwca br. Ich załogi będą ćwiczyć prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.
Marynarka wojenna podkreśla, że w ćwiczeniu weźmie udział blisko 40 okrętów marynarki wojennej z kilkunastu państw, m.in. Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
„Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce”, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża podała w komunikacie.
Okręty polskiej marynarki wojennej, które biorą udział w ćwiczeniach Baltops-18 to trałowce ORP Dąbie. ORP Wicko z 12. Dywizjonu Trałowców, trałowce ORP Gopło, ORP Wdzydze z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP Kraków z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.
Ćwiczenia Baltops organizowane są na Morzu Bałtyckim od 1972 r. To manewry międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Polska marynarka wojenna w ćwiczeniach Baltops uczestniczy po raz 26.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.