Rumunia chce kupić francuskie okręty podwodne typu Scorpène i śmigłowce 
Opublikowane:
19 lipca, 2022
15 lipca, rumuński minister obrony Vasile Dincupodpisał list intencyjny w sprawie zakupu okrętów podwodnych i śmigłowców produkcji francuskiej.
Według Vasile Dincu Rumuni wyciągnęli wnioski z tego, co dzieje się na Ukrainie i zgodnie z nimi zmieniają wstępne programowanie projektu Sił Zbrojnych 2040, które dwa lata temu przeszło przez Najwyższą Radę Obrony Narodowej. W świetle doświadczeń ukraińskich konieczna aktualizacja rumuńskich planów rozwoju sił zbrojnych.
Ponadto Rumuni mają nadzieję, że krajowy przemysł obronny może skorzystać ze wzrostu wydatków na obronność w Europie, szczególnie po utworzeniu przez NATO akceleratora innowacji obronnych (DIANA), który w pierwszej fazie jest finansowany kwotą 2 mld euro.
Rumuński plan zakupów we Francji jest na bardzo wczesnym etapie listu intencyjnego przesłanego przez rumuńskie ministerstwo obrony do ministerstwa francuskiego. Aby zakupy mogły mieć miejsce potrzebna jest jednak w pierwszej kolejności rumuńskiego parlamentu. Dotychczasowe doniesienia informują o zamiarze zakupu 2 jednostek podwodnych.
Typ Scorpène ma cztery podtypy, w tym konwencjonalną wersję diesel-elektryczną CM-2000, pochodną AM-2000 z napędem niezależnym od powietrza (AIP), przybrzeżny okręt podwodny CA-2000 oraz powiększony S-BR dla brazylijskiej marynarki wojennej, bez AIP. Okręty podwodne typu Scorpéne są w służbie Chile, Malezji, Indii i Brazylii.
Okręt podwodny Scorpène może przenosić 18 torped i rakiet lub 30 min. Wyposażony jest w sześć umieszczonych na dziobie 21-calowych wyrzutni torpedowych zapewniających możliwość wystrzelenia salwy. Może wystrzeliwać torpedy przeciw okrętom nawodnym i podwodnym, a także pociski przeciwokrętowe. Obsługa i załadunek broni są zautomatyzowane.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.