Rumunia chce kupić francuskie okręty podwodne typu Scorpène i śmigłowce 
Opublikowane:
19 lipca, 2022
15 lipca, rumuński minister obrony Vasile Dincupodpisał list intencyjny w sprawie zakupu okrętów podwodnych i śmigłowców produkcji francuskiej.
Według Vasile Dincu Rumuni wyciągnęli wnioski z tego, co dzieje się na Ukrainie i zgodnie z nimi zmieniają wstępne programowanie projektu Sił Zbrojnych 2040, które dwa lata temu przeszło przez Najwyższą Radę Obrony Narodowej. W świetle doświadczeń ukraińskich konieczna aktualizacja rumuńskich planów rozwoju sił zbrojnych.
Ponadto Rumuni mają nadzieję, że krajowy przemysł obronny może skorzystać ze wzrostu wydatków na obronność w Europie, szczególnie po utworzeniu przez NATO akceleratora innowacji obronnych (DIANA), który w pierwszej fazie jest finansowany kwotą 2 mld euro.
Rumuński plan zakupów we Francji jest na bardzo wczesnym etapie listu intencyjnego przesłanego przez rumuńskie ministerstwo obrony do ministerstwa francuskiego. Aby zakupy mogły mieć miejsce potrzebna jest jednak w pierwszej kolejności rumuńskiego parlamentu. Dotychczasowe doniesienia informują o zamiarze zakupu 2 jednostek podwodnych.
Typ Scorpène ma cztery podtypy, w tym konwencjonalną wersję diesel-elektryczną CM-2000, pochodną AM-2000 z napędem niezależnym od powietrza (AIP), przybrzeżny okręt podwodny CA-2000 oraz powiększony S-BR dla brazylijskiej marynarki wojennej, bez AIP. Okręty podwodne typu Scorpéne są w służbie Chile, Malezji, Indii i Brazylii.
Okręt podwodny Scorpène może przenosić 18 torped i rakiet lub 30 min. Wyposażony jest w sześć umieszczonych na dziobie 21-calowych wyrzutni torpedowych zapewniających możliwość wystrzelenia salwy. Może wystrzeliwać torpedy przeciw okrętom nawodnym i podwodnym, a także pociski przeciwokrętowe. Obsługa i załadunek broni są zautomatyzowane.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.