Fot. Radosław Sośnik

W czwartek 15 października ratownicy Służby SAR interweniowali w dwóch zdarzeniach.

Pierwsze miało miejsce w rejonie Kołobrzegu gdzie przed godziną 1700 pomocy potrzebował kitesurfer.
Do akcji skierowana została Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu, której ratownicy po przybyciu na miejsce podjęli poszkodowanego na pokład lodzi, a następnie przetransportowali do kołobrzeskiego portu.
Kitesurfer nie wymagał dalszej pomocy medycznej.

Do drugiego zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Białogóra w odległości około 3 Mm na północ od brzegu.
O godz. 20.01 Norweska Straż Przybrzeżna poinformowała inspektorów w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni o jachcie “Havella 2”, który dryfuje w kierunku lądu po awarii silnika.
Ze wstępnych informacji uzyskanych od załogi jachtu wynikało, że na pokładzie znajdują się dwie osoby i aktualnie próbują rzucić kotwicę, jednak już po chwili stało się jasne,że ze względu na trudne warunki pogodowe kotwica została zerwana i potrzebna będzie szybka interwencja ratowników. W rejonie zdarzenia stan morza przekraczał w tym momencie 5 stopni w skali Douglasa.

Na pomoc Norwegom wypłynął statek ratowniczy Bryza z Władysławowa, a ratownicy po dotarciu na miejsce podali hol i skierowali się do portu Władysławowo.
Do momentu przybycia ratowniczej Bryzy, Norwegom asystował przepływający w pobliżu ORP Poznań.
O godzinie 03.07 ratownicy morscy wprowadzili jacht do portu, gdzie poszkodowanym nie zagrażało już żadne niebezpieczeństwo.

Źródło: SAR