Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kontradmirał Xawery Czernicki podniesiono 1 września 2001 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 3września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi. Z tej okazji zorganizowana została uroczysta zbiórka podczas której obecna załoga spotkała się z zaproszonymi gośćmi, którzy przez 20 lat związani byli okrętem.Odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono bogaty rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była również okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał także wyrazy szacunku byłym członkom załogi, żołnierzom rezerwy oraz wszystkim związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby na burcie ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej – ORP Kontradmirał X. Czernicki

Podniesienie bandery: 1 września 2001 r.

Dane taktyczno-techniczne:

  • długość całkowita: 73,8 metra;
  • szerokość: 13,8 metra;
  • zanurzenie: 4,3 metra; 
  • wyporność: 2390 ton; 
  • prędkość: 14 węzłów; 
  • napęd główny: 2 silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 8AL25D o mocy 1080 KM każdy.

Uzbrojenie:

  • 1 morski zestaw rakietowo-artyleryjski ZU-23-2MR;
  • 4 wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

Charakterystyka:

ORP Kontradmirał X. Czernicki przeznaczony jest do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Posiada rozbudowane systemy łączności i dowodzenia. Ponadto okręt ma możliwość zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję czy prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. Okręt ma na rufie dwa stanowiska dla samochodów ciężarowych. Posiada dwa burtowe stanowiska przeładunkowe, służące do przekazywania ładunków o masie do 250 kg, na okręty płynące obok w odległości do 60 m oraz rufowe stanowisko do przekazywania paliwa o wydajności 100 t/h. Może przewieźć 10 standardowych kontenerów 20-stopowych. Na rufie ma lądowisko dla śmigłowca o wymiarach 20×12 m. W skład wyposażenia wchodzi też armatka wodna o wydajności 500 m3/h, za pomocą której okręt może gasić pożary – także na innych jednostkach i 2 monitory wodno-pianowe.

Służba w ramach NATO

  • 10.07.2002 r. do 25.01.2003 r. – misja w Zatoce Perskiej, udział w operacji pk. Enduring Freedom
  • 24.01.2003 r. do 10.09.2003 r. – misja w Zatoce Perskiej, udział w operacji pk. Iraqi Freedom
  • 05.01.2010 r. do 05.12.2010 r. – okrętem flagowym SNMCMG-1 wraz z polskim sztabem
  • 30.01.2011 r. do 30.06 2011 r. – okrętem flagowym SNMCMG-1 wraz z holendersko-belgijskim sztabem, operacja w rejonie M. Śródziemnego, w tym udział w operacji pk. Active Endeavour
  • 17.01.2013 r. do 29.11.2013 r. – okrętem flagowym SNMCMG-1 wraz z polskim sztabem
  • 05.01.2017 r. do 10.07.2017 r. – okrętem flagowym SNMCMG-2 waz z polskim sztabem, operacja na M. Śródziemnym, Czarnym i Egejskim

Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki wniósł znaczący wkład w realizację zadań sojuszniczych. Biało-czerwoną banderę podniósł po raz pierwszy 1 września 2001 roku, a już w kolejnych dwóch latach służby, działając w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, wziął udział w operacjach „Enduring Freedom” oraz „Iraqi Freedom”.

Flagę NATO po raz pierwszy podniesiono na burcie okrętu w 2010 roku, kiedy został jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Przez dwanaście miesięcy zespołem okrętów kierował polski sztab, a dowódcą zespołu był oficer polskiej Marynarki Wojennej – komandor porucznik Krzysztof Rybak. Przez pierwsze sześć miesięcy 2011 roku, kiedy dowodzenie zespołem objął holenderski oficer i holendersko-belgijski sztab ORP Czernicki pozostał jednostką flagową tego zespołu, lecz realizując zadania na Morzu Śródziemnym, między innymi uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej sojuszu pod kryptonimem Active Endeavour. Trzy lata później, w 2013 roku, okręt po raz drugi został jednostką flagową zespołu SNMCMG-1, a na jego czele ponownie stanął polski oficer – komandor porucznik Piotr Sikora. W 2017 roku ORP Czernicki został pierwszym polskim okrętem skierowanym do służby w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Dowódcą PKW Czernicki 2017 i jednocześnie pierwszym polskim oficerem, któremu powierzono dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 w rejonie Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego został komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. 

Fot. 8. FOW
Źródło: 8. FOW