AEGIS dla Royal Australian Navy / Portal Stoczniowy

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż elementów sprzętu i uzbrojenia składających się na system walki AEGIS. Zostaną w niego wyposażone nowe australijskie fregaty pozyskane w ramach programu SEA5000 Future Frigates.  

Wartość transakcji sprzedaży objętej zgodą Departamentu Stanu wynosi 185 mln dolarów. Według mediów, zgoda dotyczy opracowanego przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin systemu walki AEGIS oraz jego integracji z australijskim systemem radaru CEAFAR 2.

Amerykańska agencja ds. współpracy obronnej stwierdziła w oświadczeniu, że sprzedaż „będzie wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się do podniesienia bezpieczeństwa głównego sojusznika, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej oraz postępu gospodarczego na zachodnim Pacyfiku”.

Zobacz też: Saab z kontraktem na dostawę systemu radaru okrętowego Sea Giraffe AMB.

Pakiet zamówiony przez australijski rząd obejmuje uzbrojenie i sprzęt składające się na system AEGIS, a także szereg prac inżynieryjnych i rozwojowych, dotyczących integracji systemu walki z system radaru CEAFAR 2.

Po pomyślnej integracji z australijskim systemem radarowym AEGIS zostanie zamontowany na dziewięciu fregatach nowego typu, które Royal Australian Navy pozyska w ramach SEA5000 Future Frigates.  Według mediów w przetargu na budowę okrętów zwyciężył brytyjski koncern BAE Systems, który zaoferował Australijczykom eksportową wersję fregaty Type 26. Piszemy o tym tutaj.

Podpis: am

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.