Portal Stoczniowy: Jak przebiegały negocjacje ze stroną ukraińską co do przejęcia Stoczni Gdańsk i GSG Towers?

Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP: To były trudne i długie negocjacje. Rozmowy ze stroną ukraińską rozpoczęliśmy już w pierwszych miesiącach 2017 roku. Przełom nastąpił jednak dopiero w styczniu 2018 roku, kiedy złożyliśmy ofertę zakupu akcji Stoczni Gdańsk i udziałów GSG Towers. Kolejną fazą był podpisany w marcu tzw. „tearm sheet”, zgodnie z jego harmonogramem w lipcu finalizowaliśmy transakcję. Można powiedzieć, że po ponad roku niełatwych rozmów udało się nam uzyskać satysfakcjonujące warunki, które odzwierciedlają wartość i potencjał obu firm.

Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak ARP ocenia potencjał przemysłowy przejętych aktywów? Co jest ich mocną stroną?

Stocznia Gdańsk i jej siostrzana spółka GSG Towers mają dostęp do konkurencyjnej infrastruktury m.in. największej w Europie środkowo-wschodniej hali K1 o powierzchni ponad 6,5 ha, czy doskonale wyposażonej linii sekcji płaskich. Stocznia to także rozpoznawalna w branży marka z bogatymi tradycjami, wysoką kulturę technologiczną i wykwalifikowaną kadrą. Spółka wzmacnia swojego przewagi między innymi poprzez współpracę z Politechniką Gdańską oraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. To ogromne możliwości, które chcemy w pełni zagospodarować.

Czy ARP przewiduje kolejne akwizycje spółek działających w szeroko rozumianej branży morskiej?

Bez względu na branżę zawsze, gdy pojawia się okazja na dobrą inwestycję, staramy się z niej skorzystać. W portfelu kapitałowym ARP znajduje się kilkadziesiąt spółek z różnych sektorów. Z oczywistych względów wzrost ich wartości jest dla nas priorytetem. Dlatego na bieżąco poszukujemy atrakcyjnych transakcji, które poprzez wewnętrzne synergie wzmocnią Grupę Kapitałową ARP. Dla nas kluczowy jest potencjalny zysk z takiej inwestycji, bo działamy na zasadach rynkowych. Jeśli firma „zdaje” test prywatnego inwestora to znaczy, że jest warta zachodu.

Rozmawiał Łukasz Prus

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.

Copyright © by Gremi Media S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część jak i całość utworów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem – bez pisemnej zgody Gremi Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media S.A. lub autorów jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Materiał pochodzi z dodatku do dziennika Rzeczpospolita z 22 października 2018 roku, przygotowanego przez redakcję Portalu Stoczniowego pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.