Marynarka Wojenna Indonezji wybrała armaty morskie BAE Systems Bofors 57 Mk3 dla narodowego programu okrętów rakietowych KCR-60. Wstępna umowa z państwową stocznią PT PAL Indonesia obejmuje cztery systemy 57 Mk3.

Armata morska Bofors 57 mm została zaprojektowana do zwalczania zagrożeń na powierzchni morza, w powietrzu i na lądzie – w środowisku przybrzeżnym.

Używają już jej marynarki wojenne i straże wybrzeża wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji, Finlandii i Meksyku.

Okręty rakietowe KCR-60 o długości 60 metrów zaprojektowano do szybkiego przenoszenia przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych, służących do zwalczania jednostek nawodnych, a następnie szybkiego i bezpiecznego wycofania się na wody pomiędzy wyspami archipelagów w regionie.

W służbie marynarki wojennej Indonezji –  Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (TNI-AL) znajdują się obecnie cztery KCR-60, a dwa kolejne są budowane. Dwa z nowych systemów armat  57 Mk3 będą przeznaczone dla budowanych okrętów, a pozostałe dwa trafią na dwie już istniejące jednostki KCR-60.

Armaty zostaną wyprodukowane w zakładach BAE Systems w Karlskoga w Szwecji. Pierwszy system ma zostać dostarczony w 2020 roku, a ostatni – w 2021 roku.

Podpis: ŁP