Włoski koncern obronny Leonardo pozyskał kontrakt na dostawę systemów armat morskich OTO 76/62 Super Rapid. Uzbrojenie zostanie zamontowane na nowych korwetach rakietowych K-130, które do 2025 otrzyma niemiecka marynarka wojenna.  

Koncern Leonardo nie ujawnił wartości kontraktu zawartego z Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr (urząd ds. uzbrojenia, technologii informacyjnej i eksploatacji – niemiecki urząd federalny, odpowiedzialny za zakupy sprzętu i uzbrojenia dla sił zbrojnych), ale podkreślił, że umowa, oprócz dostaw samych systemów uzbrojenia, obejmuje także pakiet szkoleniowy oraz zestaw części zamiennych.

Włoska spółka zbrojeniowa zaznaczyła, że podpisanie umowy oznacza, iż armaty morskie Leonardo stają się jednym z podstawowych systemów uzbrojenia niemieckiej marynarki wojennej. Działa OTO 76/62 w wersji kompaktowej znajdują się na pierwszej partii pięciu korwet rakietowych K-130, które do służby weszły w latach 2008-2013. Historia współpracy pomiędzy Leonardo i niemiecką marynarką jest jednak dłuższa i sięga lat 70. ubiegłego wieku. Włoski koncern jest także dostawcą systemów uzbrojenia dla nowych fregat rakietowych F125. Cztery takie okręty są właśnie budowane w niemieckich stoczniach należących do firm thyssenkrupp Marine Systems oraz Lürssen Werft.

Zobacz też: ORP Bielik – przetarg na naprawę unieważniony po raz trzeci.

Kontrakt główny na budowę pięciu nowych korwet rakietowych K-130 dla niemieckiej marynarki został podpisany we wrześniu ubiegłego roku. Za budowę okrętów odpowiada konsorcjum ARGE K130, które składa się z firm Lürssen Werft, German Naval Yards Kiel oraz thyssenkrupp Marine Systems. Kontrakt o wartości 2,4 mld euro obejmuje także budowę dwóch lądowych centrów szkoleniowo-treningowych dla załóg okrętów.

Produkcja pierwszej korwety ma ruszyć w styczniu przyszłego roku, z kolei stępka ostatniej, piątej jednostki zostanie położona pod koniec 2020 roku. Pięć nowych korwet ma wejść do służby w Deutsche Marine do 2025 roku. W wydawanym przez Zespół Badań i Analiz Militarnych miesięczniku „Morze” z lipca ubiegłego roku czytamy, że korwety Klasse K130 „sprawdziły się na misjach zagranicznych, jak również na Bałtyku i Morzu Północnym”, a „konstrukcja ma już za sobą choroby wieku dziecięcego”.

Zobacz też: Szwecja: zmodernizowany Gotland wychodzi ze stoczni. Ruszyły próby morskie [WIDEO]

Okręty tej klasy mają 89,1 m długości, 13,2 m szerokości, 1 840 ton wyporności. Ich załoga składa się z 60 ludzi. Korwety K-130 osiągają prędkość 26 węzłów. Uzbrojenie jednostek stanowią: dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk 3, armata okrętowa OTO kal. 76 mm oraz dwa działka kal. 27 mm. Korwety przenoszą również po dwa bezzałogowe śmigłowce rozpoznawcze S-100.

Zobacz też: Polsko-szwedzka współpraca przemysłowa. Saab zakotwiczył w Polsce.

W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka informacji, dotyczących zakupów systemów uzbrojenia i wyposażenia przeznaczonych dla nowych korwet K130 z drugiej serii. W czerwcu na Portalu Stoczniowym informowaliśmy, że firmy Atlas Elektronik i Thales będą odpowiedzialne za dostawę systemu walki dla tych okrętów. Z kolei w sierpniu szwedzki koncern obronny Saab poinformował o podpisaniu umowy z niemiecką firmą Diehl Defence. Kontrakt dotyczy produkcji pocisków rakietowych RBS-15 Mk.3 wraz z wyposażeniem dodatkowym. Pociski te otrzymają właśnie nowe korwety niemieckiej marynarki. Ponadto również w sierpniu pisaliśmy, że nowe korwety będą przenosić bezzałogowe śmigłowce UAV V-200, które dostarczy szwajcarsko-szwedzka firma UMS Skeldar.

Podpis: am

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.