Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.

W ceremonii cięcia blach, oficjalnie inaugurującej fazę budowy prototypów w programie fregat typu Hunter, która odbyła się w stoczni Osborne w Australii Południowej, pracownicy BAE Systems Maritime Australia towarzyszyli ministrowi finansów, senatorowi Simonowi Birminghamowi, premierowi Australii Południowej Stevenowi Marshallowi i prezes BAE Systems Australia Gabby Costigan.

Podczas fazy prototypowej pięć reprezentatywnych modułów okrętu zostanie wyprodukowanych z australijskiej stali i zmontowanych, ponadto zostaną wówczas opracowane i przetestowane a systemy, procesy, obiekty i kompetencje siły roboczej. Ma to stworzyć solidne podstawy operacyjne do rozpoczęcia budowy pierwszej fregaty typu Hunter w 2022 roku.

Niedawno do firmy dołączył tysięczny pracownik, a w 2021 roku zostanie zatrudnionych do 1 000 kolejnych osób – w tym praktykantów i absolwentów – gdy program będzie przyspieszał.

Prezes BAE Systems Australia, Gabby Costigan, powiedziała: „Rozpoczęcie budowy prototypów w zaledwie dwa lata po podpisaniu w 2018 roku umowy na dostawę fregat typu Hunter to niesamowite osiągnięcie. Tempo prac było szybkie. Przeprowadziliśmy się do nowoczesnej, zaawansowanej cyfrowo stoczni, dokonaliśmy postępów w projektowaniu okrętu i znacznie zwiększyliśmy zatrudnienie. W nadchodzącym roku czeka nas zatrudnienie znacznie większej liczby osób w tym programie, rozpoczęcie prac w stoczni, rozwijanie łańcucha dostaw i zawieranie większej liczby kontraktów z australijskimi firmami”.

Dyrektor zarządzający BAE Systems Maritime Australia, Craig Lockhart, powiedział: „Kolejne dwa lata budowy prototypów będą niezwykle ważne, ponieważ będziemy sprawdzać nasze systemy i procesy produkcyjne przed rozpoczęciem budowy okrętów pod koniec 2022 roku. Australijskie firmy odegrają znaczącą rolę w fazie budowy prototypów – przeważająca większość dostaw obejmie australijskie materiały i usługi. Równolegle współpracujemy z australijskim przemysłem i środowiskiem akademickim, aby badać i testować lokalne technologie, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności podczas fazy budowy”.

Źródło: BAE Systems