BAE Systems / Portal Stoczniowy

Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems ma nadzieję rozpocząć w 2019 roku próby operacyjne systemu rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality, AG) na pokładzie okrętu Królewskiej Marynarki Wojennej. Jest to kolejny etap wartego 20 mln funtów brytyjskich kontraktu na opracowanie technologii zaawansowanego systemu walki dla okrętów wojennych.

Na konferencji prasowej w Londynie przedstawiciele firmy stwierdzili, że testy rozszerzonej rzeczywistości dla oficera wachtowego na mostku rozpoczną się na początku 2019 roku, a operacyjne przetestowanie technologii ma mieć miejsce w drugiej połowie przyszłego roku. Okulary z rozszerzoną rzeczywistością pozwolą oficerowi wachtowemu połączyć rzeczywisty widok znajdujący się przed nim z danymi generowanymi przez czujniki, takie jak np. radary i sonary, ułożone w górnej części w podobny sposób, jak cyfrowe wyświetlacze kasku używane przez pilotów odrzutowych samolotów bojowych.

– Zaangażowaliśmy w to marynarkę wojenną i oni są naprawdę podekscytowani. Chcieliby uruchomienia technologii na poziomie operacyjnym choćby i w przyszłym roku – powiedział Frank Cotton, szef działu technologii bojowych BAE Systems. Dodał, że przy opracowywaniu systemu dla Royal Navy firma korzysta z rozwiązań technicznych zastosowanych w hełmie Striker II dla pilotów. Marynarka wojenna wykorzysta do testów morskich systemu fregaty typu 23 a udane próby otworzą drogę do stworzenia innych aplikacji opartych o rozszerzoną rzeczywistość dla okrętów Royal Navy. – Kiedy będziemy już mieć lekkie okulary, potencjał do ich wykorzystania w innym miejscu na okręcie będzie naprawdę ogromny – stwierdził Cotton.

Jedną z możliwości rozwoju technologii AG jest stworzenie stołu dowódcy z elementami 3D. Także kontrola wymagających szybkości operacji z udziałem odrzutowców i śmigłowców na pokładzie okrętów takich jak np. lotniskowiec Queen Elizabeth wydaje się potencjalnym obszarem, gdzie ta technologia może mieć zastosowanie. Zespoły strzelców pokładowych też mogłoby skorzystać z tego rodzaju aplikacji.

Obecnie technologia rozszerzonej rzeczywistości jest jedną z najbardziej dojrzałych, które rozwijane są w ramach wspomnianego 20-milionowego kontraktu. Jednak w jego ramach mają również miejsce kolejne inicjatywy związane m.in. ze sztuczną inteligencją, otwartą architekturą, a nawet, w perspektywie czasu, porzuceniem klasycznych monitorów i klawiatur, które obecnie znajdują się w pomieszczeniach operacyjnych, i zastąpienie ich czymś znacznie bardziej nowoczesnym.

Podpis: KM