Wraki statków w belgijskiej części Morza Północnego będą chronione jako dziedzictwo kulturowe tego kraju – poinformował w środę wicepremier Vincent Van Quickenborne. Cel – to ochrona zatopionych statków przed szabrownictwem.

“Wraki na Morzu Północnym są ważną częścią naszego dziedzictwa” – oznajmił w komunikacie prasowym Van Quickenborne.

“Dzięki szeroko zakrojonym badaniom, które na nich przeprowadzono, teraz ujawniają swoje sekrety. Mamy obecnie znacznie lepszy obraz historii, stanu i wartości ekologicznej najstarszych wraków” – dodał.

Szacuje się, że w belgijskiej części Morza Północnego znajduje się około 280 wraków, z czego dwie trzecie z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Statki pochodzą z około 17 różnych krajów. Te belgijskie, to głównie kutry rybackie.

Według wicepremiera wraki są nie tylko doskonałym miejscem do nurkowania, ale zapewniają też schronienie różnym gatunkom ryb i roślin. Wiele z nich jest jednak w złym stanie i wymaga zabezpieczenia. Inne – ze względu na ładunek, czy materiały użyte do budowy – są łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu.

W 2018 roku wyszło na jaw, że jednostki pływające pod obcymi banderami plądrowały wraki na belgijskich wodach w poszukiwaniu miedzi. Skłoniło to rząd do przeciwdziałania procederowi.

Źródło: PAP