Fot. portalstoczniowy.pl

Międzynarodowa branża transportu morskiego z zadowoleniem przyjęła piątkowe orzeczenie sądu w meksykańskim Ciudad Victoria, który uniewinnił oskarżonego o przemyt narkotyków kapitana cypryjskiego statku UBC Savannah Andrzeja Lasotę. Pozbawionemu wolności od 2019 r. Polakowi groziło 10 lat więzienia.

Cypryjska Organizacja Transportu Morskiego jako jedna z pierwszych odnotowała uniewinnienie kpt. Lasoty. Decyzję meksykańskiego sądu nazwała w swoim komunikacie “długo oczekiwaną”. Podkreśliła, że Polak został osadzony w meksykańskim więzieniu na podstawie niepotwierdzonych oskarżeń o przemyt kokainy, o którym informowaliśmy w piątek na łamach Portalu Stoczniowego https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/kapitan-andrzej-lasota-uniewinniony/

Z kolei międzynarodowa organizacja transportowa ISMA wskazała, że cypryjski statek, którym dowodził kpt. Lasota, wciąż jest zarekwirowany przez władze Meksyku w porcie Altamira, gdzie w lipcu 2019 r. załoga znalazła w ładowni podejrzane paczki. Po zawiadomieniu przez kapitana meksykańskich służb funkcjonariusze przybyli na miejsce znaleźli w nich kokainę.

“Choć to właśnie kapitan Lasota zawiadomił policję (…), ale to jego władze meksykańskie pozbawiły wolności na ponad 20 miesięcy” – przypomniały władze ISMA.

Meksykański dziennik “Reforma”, podejmujący od kilku tygodni temat statku UBC Savannah, odnotowuje, że podobnych przypadków jest już w tym kraju co najmniej sześć. Wszystkie zarekwirowane przez meksykańskie organy ścigania jednostki należą do zagranicznych armatorów.

Portal EN24News wskazuje w sobotę na zaangażowanie w uwolnienie Lasoty polskich służb dyplomatycznych, ale też na naciski, które w ostatnich miesiącach wywierały na władze Meksyku organizacje międzynarodowe związane z transportem morskim, takie jak BIMCO, IMO oraz ISMA.

W lipcu 2019 r. na płynącej pod cypryjską banderą jednostce UBC Savannah wykryto podczas rozładunku statku w porcie Altamira około 250 kg kokainy. W konsekwencji po kilkudziesięciu godzinach lokalna policja aresztowała całą załogę statku, na którym znajdowało się trzech obywateli Polski oraz 19 Filipińczyków.

Wszyscy współzałoganci Lasoty podczas śledztwa utrzymywali, że narkotyki znalazły się w jednym z pomieszczeń ładowni bez ich wiedzy. Twierdzili, że przypuszczalnie kokaina mogła zostać im podłożona podczas trwającego kilka dni załadunku koksu metalurgicznego w kolumbijskim porcie Barranquilla.

Po kilku tygodniach dochodzenia wszyscy członkowie załogi UBC Savannah, z wyjątkiem kapitana statku, zostali zwolnieni z aresztu i deportowani do swoich krajów z powodu braku ważnych wiz. Kapitan Lasota został zaś przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze w mieście Tepic, w stanie Nayarit, na zachodzie Meksyku.

Źródło: PAP