Airbus / Portal Stoczniowy

Brazylijska marynarka wojenna zamówiła trzy lekkie dwusilnikowe śmigłowce H135, które będą użytkowane przez pierwszą eskadrę śmigłowców wielozadaniowych (HU-1).

Śmigłowce będą przeznaczone do szerokiego spektrum misji, takich jak: operacje specjalne, transport oddziałów i ładunków, inspekcja morska, poszukiwanie i ratownictwo i ewakuacja medyczna. Dwa śmigłowce będą wyposażone w zestawy ratownictwa medycznego. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in.: zawiesie ładunkowe, pływaki awaryjne, wciągarka i radar meteorologiczny.

Śmigłowce, które zastąpią aktualnie używane lekkie dwusilnikowe AS355, będą mogły wykonywać także w niedalekiej przyszłości misje w ramach Brazylijskiego Programu Badań Antarktyki.

Może Cię zainteresować:

Chile sięga po holenderskie fregaty typu Karel Doorman. Jest list intencyjny

Chile sięga po holenderskie fregaty typu Karel Doorman. Jest list intencyjny

Brazylijska marynarka wojenna zamówiła trzy lekkie dwusilnikowe śmigłowce H135, które będą użytkowane przez pierwszą eskadrę śmigłowców wielozadaniowych (HU-1). Czytaj dalej

Kontrakt obejmuje także pakiet wsparcia i obsługi w ramach programu Hcare, który będzie gwarantował najwyższe poziomy dostępności dla floty śmigłowców.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, podpisując ten kontrakt, który konsoliduje i zwiększa zakres partnerstwa, jakie mamy od 40 lat z brazylijską marynarką wojenną, naszym pierwszym klientem w kraju – powiedział Richard Marelli, prezes Helibras i szef Airbusa w Brazylii. – Niskie koszty eksploatacji H135 i doskonałe wskaźniki dostępności czynią z niego idealny śmigłowiec do wykonywania wymagających misji i potrzeb marynarki wojennej – dodał.

Do chwili obecnej na całym świecie użytkowanych jest ponad 1280 śmigłowców rodziny H135, które wylatały łącznie 4,9 miliona godzin.

Źródło: Airbus.