Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu. Ocenia on, że Brytyjczycy są mocno zainteresowani inwestycjami w polskich portach.

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

Podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym IMO minister Gróbarczyk zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat Polska przedstawi na forum IMO szereg propozycji związanych z rozwojem edukacji morskiej. Będą to w pierwszej kolejności nowe ramy kwalifikacji dla oficerów IT na statkach.

„Przeciwdziałanie piractwu cyfrowemu, zarządzanie statkami bezzałogowymi czy Internet rzeczy w nawigacji to tematy, z którymi już dzisiaj muszą mierzyć się marynarze” –  zaznaczył minister podczas spotkania.

Polska dołączy także do programu pomocy technicznej państwom rozwijającym się i będzie kontynuować wsparcie dla rozwoju szkolnictwa morskiego w Angoli i Senegalu.

Rozwój wymiany handlowej i transport towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią był z także tematem rozmów z brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

„ Wielka Brytania to jeden z naszych największych partnerów handlowych. Eksport towarów osiąga wartość 58 miliardów złotych i stale rośnie. Wartość importu do Polski to ponad 23 miliardy. Dlatego tak ważne jest, aby Brexit nie wpłynął negatywnie na eksport polskich towarów na Wyspy Brytyjskie” – podkreślał minister Gróbarczyk.

Z kolei brytyjski minister podkreślał, że Wielka Brytania z uznaniem patrzy na polski wzrost gospodarczy, w tym na rozwój gospodarki morskiej i starania podjęte przez polski rząd w ostatnich czterech latach. Minister Shapps zainteresował się również specustawą o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych.

Bezumowny Brexit spowoduje znaczne opóźnienie w przepływie towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, co w sposób szczególny dotknie ruch ciężarówek na linii Dover-Calais. Według dokumentu brytyjskiego ministerstwa transportu opóźnienie dla towarów i pojazdów w Dover może wynosić dwa dni, a średni czas oczekiwania na odprawę wyniesie półtora dnia. Utrudnienia w transporcie drogowym stanowią szansę na przejęcie części obrotu towarowego przez transport morski, w szczególności przez sektor połączeń kontenerowych typu short-sea.

Pod koniec sierpnia brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział przeznaczenie 30 milionów funtów na wsparcie portów brytyjskich w zakresie utrzymania wydajności po Brexicie, w tym na przeprowadzenie drobnych inwestycji infrastrukturalnych.

W ramach londyńskiego spotkania branży morskiej minister Marek Gróbarczyk odbył rozmowy z brytyjskimi operatorami portowymi zainteresowanymi programem rozwoju polskich portów morskich.

Poruszono tematy budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, portu zewnętrznego w Gdyni i portu centralnego w Gdańsku. Minister wyjaśniał, że polski parlament uchwalił specustawę portową, która ułatwi nowe inwestycje. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zachęcał brytyjskich inwestorów do zainteresowania się rozbudową portów w Polsce.

„Dostrzegłem duże zainteresowanie inwestycjami w polskich portach” – stwierdził minister Gróbarczyk.

Minister Marek Gróbarczyk był gościem honorowym tegorocznej edycji London International Shipping Week jako jeden z liderów mających wpływ na branżę morską. Oprócz spotkań z inwestorami i ministrami z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Cypru, Hong Kongu i Bahrajnu, rozmawiał także z Księżniczką Królewską Anną, która jest patronką Maritime UK.

Podpis   ER