Special Boat Service (SBS) to brytyjskie siły specjalne przeznaczone do działań na morzu i lądzie.

Special Boat Service to jednostka sił specjalnych brytyjskiej armii, która od początku przeznaczona była do działań bojowych na morzu. Pod względem administracyjnym SBS podlega dowództwu Royal Marines, a w zakresie operacyjnym – Dowódcy Sił Specjalnych.

Prekursorami Special Boat Service były oddziały specjalne z okresu II wojny światowej: Special Boat Section i Special Boat Squadron. Wraz z zakończeniem konfliktu sekcje zostały rozwiązane, a ich obowiązki przejęli żołnierze Royal Marines. W 1947 roku doszło do utworzenia grupy Combined Operations Beach and Boats Section, na którą składali się weterani wszystkich zlikwidowanych jednostek morskich. Sekcja zmieniała kilkakrotnie swoją nazwę, aż w 1987 roku nazwano ją oficjalnie Special Boat Service.

Działania Special Boat Service skupiają się na morzu. Do zadań SBS należy odbijanie platform wiertniczych oraz statków, minowanie okrętów, a także abordaż. Jednostka przeznaczona jest także do operacji przy brzegu. Poza tym komandosi są w pełni gotowi do kompleksowych działań na lądzie, na przykład w zakresie wywiadu lub niszczenia portów.

Jednostka SBS funkcjonuje na wzór Special Air Service. W czterech eskadrach, o oznaczeniach C, X, M i Z, zgrupowanych jest łącznie 100-200 komandosów.

Link do filmu:

Podpis: ACK