29 maja miał  miejsce kluczowy moment w budowie nowego lotniskowca dla US Navy. W stoczni Huntington Ingalls zamontowano na okręcie John F. Kennedy (CVN 79) nadbudówkę (zwaną też wyspą), która obecnie już góruje nad pokładem lotniczym. Ważąca 588 ton wyspa będzie służyć jako centrum dowodzenia dla operacji lotniczych z drugiego lotniskowca typu Gerald R. Ford.

Zamontowanie nadbudówki na lotniskowcu jest odpowiednikiem postawienia masztu na żaglowcach i stanowi jeden z najważniejszych momentów w budowie jednostek tej klasy. Jest to również jedno z kluczowych miejsc dla funkcjonowania lotniskowców gdyż znajdują się tam m.in. mostek nawigacyjny, kontrola lotów, radar oraz szereg innych ważnych systemów.

 

– Wraz z zamontowaniem wyspy, John F. Kennedy przyjął ten charakterystyczny profil spotykany w lotniskowcach – powiedział kontradmirał Brian Antonio, odpowiedzialny za realizację programu lotniskowców dla US Navy. – Ów moment symbolizuje zbliżanie się prac konstrukcyjnych do końca i rozpoczęcie wprowadzania okrętu do użytku, zamieniając stal i okablowanie w działającą jednostkę – dodał Antonio.

 

Ceremonia 29 maja jest zarazem 102. rocznicą urodzin 35. prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, a także datą oficjalnego ogłoszenia nazwy lotniskowca, która miała miejsce w 2011 roku. Pierwszy lotniskowiec noszący imię tego patrona – CV 67 – służył w marynarce wojennej w latach 1968-2007 i był jednostką o napędzie konwencjonalnym.

 

Podczas gdy USS Gerald R. Ford (CVN 78) był najcięższym i najbardziej kompletnym lotniskowcem w trakcie swego wodowania, to Kennedy ma być jeszcze cięższy, zanim opuści bloki konstrukcyjne aby rozpocząć kolejny etap budowy. Jednocześnie, jak wynika z informacji podanych przez kapitana Phila Malone’a, odpowiedzialnego za program lotniskowców CVN 79, 80 i 81, ulepszenia w sposobie budowy i zaopatrzenia w materiały powodują, że John. F. Kennedy zostanie skonstruowany z wykorzystaniem około 18% mniej roboczogodzin aniżeli CVN 78.

 

Wg. obecnych planów i założeń, US Navy ma wejść w posiadanie w sumie 10 lotniskowców typu Gerald R. Ford. CVN 79 ma wejść do służby w 2022 roku a kolejna jednostka – USS Enterprise (CVN 80) – w roku 2027.

 

Podpis: km