holenderskie fregaty chile / portal stoczniowy

Kilka dni temu doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie zakupu przez Chile używanych holenderskich fregat typu Karel Doorman (typu M). Wcześniej media podawały, że na okrętami interesuje się także marynarka grecka.

Samo podpisanie listu intencyjnego nie jest finalnie wiążące, ale jeśli rzeczywiście chilijski resort obrony zdecyduje się na pozyskanie holenderskich okrętów, będą to kolejne fregaty o takim rodowodzie w marynarce wojennej Chile. Już bowiem służą w niej dwie jednostki, które jako używane zostały sprowadzone z Holandii. Te fregaty typu Karel Doorman od 2004 roku pływają we flocie chilijskiej pod nazwami Almirante Riveros oraz Blanco Encalada.

Może Cię zainteresować:

Holenderskie fregaty typu M: Grecja i Chile zainteresowane zakupem używanych okrętów

Holenderskie fregaty typu M: Grecja i Chile zainteresowane zakupem używanych okrętów

Kilka dni temu doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie zakupu przez Chile używanych holenderskich fregat typu Karel Doorman (typu M). Wcześniej media podawały, że na okrętami interesuje się także marynarka grecka. Czytaj dalej

Teraz chodzi o okręty HNLMS Van Amstel (w służbie od 1993 roku) i HNMLS Van Speijk (w linii od 1996 roku). Holendrzy zamierzają wycofać te jednostki ze służby, kiedy do ich marynarka wojenna otrzyma nowe okręty. Według wstępnego harmonogramu ma to nastąpić w odpowiednio w latach 2024 oraz 2027. Terminy te są jednak – przynajmniej na razie – tylko orientacyjne, ponieważ ani typ nowej fregaty dla holenderskiej floty, ani wykonawca jeszcze nie zostały wybrane. Odnotujmy tylko, że okręty te zostaną pozyskane w ramach wspólnego postępowania prowadzonego przez rząd Belgii oraz Holandii. Z dotychczas podawanych informacji wynika, że nowe fregaty zostaną wyposażone w uzbrojenie, dzięki któremu będą one specjalizowały się w zwalczaniu okrętów podwodnych.

Fregaty typu Karel Doorman, nazywane również fregatami typu M, mierzą 122,3 m długości i 14,4 m szerokości. Jednostki wypierają 3 320 t. Załogę okrętów stanowi ponad 150 ludzi. Systemy uzbrojenia, które są przenoszone przez te jednostki, są charakterystyczne dla wielozadaniowych fregat rakietowych.

Do dyspozycji załogi są pociski rakietowe zwalczania zagrożeń powietrznych RIM-7M Sea (odpalane z pionowych wyrzutni Mark 48 VLS) oraz popularne w marynarkach wojennych państw NATO rakiety do zwalczania okrętów nawodnych Harpoon. Poza tym na pokładzie okrętów znajduje się armata morska Oto Melara 76 oraz jeden zestaw obrony bezpośredniej SGE-30 Goalkepper kal. 30 mm. Ponadto – co również stanowi standard w przypadku fregat – jednostki dysponują czterema wyrzutniami torped do zwalczania okrętów podwodnych. Na fregatach znajdują się również lądowiska, która mogą przyjąć jeden śmigłowiec.

Służbę w holenderskiej marynarce w sumie pełniło osiem fregat typu M. Zbudowała firma Damen Shelde Naval Shipbuilding. Najłmłodszy okręt tego typu wszedł do eksploatacji w 1991 roku.

Podpis: łp, navaltoday.com