chiny rakieta / portal stoczniowy

Zagraniczna prasa podała, że Chiny „prawdopodobnie” zbudują specjalny wariant pocisku manewrującego dalekiego zasięgu YJ-18, który będzie mógł być odpalany z wyrzutni przenoszonych przez statki cywilne. Branżowy serwis navyrecognition.com zwraca uwagę, że dzięki temu flota chińskich frachtowców będzie mogła zostać szybko przekształcona w pływające platformy rakietowe, a porty handlowe mogłyby pełnić wówczas rolę baz rakietowych.

Nowy wariant pocisku nazywałby się YJ-18C. Obecnie Chińczycy dysponują kilkoma odmianami systemu rakietowego YJ-18. W mediach branżowych często porównuje się pociski z tej rodziny do rosyjskich rakiet typu Kalibr. Oficjalnie ujawniony zasięg chińskich rakiet wynosi 540 km. Rakiety tego typu mogą być odpalane z okrętów nawodnych (także z wyrzutni pionowego startu) oraz jednostek podwodnych. Istnieje także wersja przystosowana do odpalania z kontenerowej wyrzutni lądowej.

Media branżowe podają, że nowa wersja pocisków, nad którą Chińczycy mają obecnie pracować, znajduje się obecnie w fazie testów lotu rakiety. Do jego odpalanie mają być wykorzystywane wyrzutnie kontenerowe, które z zewnątrz nie będą się różniły wyglądem od standardowych kontenerów cargo przewożonych przez statki handlowe.

Może Cię zainteresować:

Chiny oficjalnie informują o pracach nad nowym lotniskowcem Typ 002

Chiny oficjalnie informują o pracach nad nowym lotniskowcem Typ 002

Zagraniczna prasa podała, że Chiny „prawdopodobnie” zbudują specjalny wariant pocisku manewrującego dalekiego zasięgu YJ-18, który będzie mógł być odpalany z wyrzutni przenoszonych przez statki cywilne. Czytaj dalej

Serwis navyrecognition.com zwraca uwagę, że rosyjskie siły zbrojne już teraz dysponują wyrzutniami pocisków manewrujących z rodziny Kalibr, które z zewnątrz wyglądają jak kontenery transportowe. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują zresztą również Stany Zjednoczone oraz Izrael, który pierwszą próbę odpalenia z kontenerowca pocisku balistycznego krótkiego typu Lora przeprowadził w 2017 roku.

Cytowany przez serwis navyrecognition.com amerykański eksport ds. chińskiej wojskowości Rick Ficher wskazał, że powyższe doniesienia wcale go nie dziwią, ponieważ Chińczycy sukcesywnie dążą do budowy asymetrycznych przewag na przeciwnikami. Ten sam ekspert podkreślił, że Chiny już w 2016 roku podczas pokazów wojskowych zaprezentowały wyrzutnię rakietową umieszczoną w morskim kontenerze.

W materiale serwisu znajduje się również wypowiedź emerytowanego szefa wywiadu amerykańskiej floty Pacyfiku Jim Fanell, który podkreśla, że chiński system pocisków YJ-18 odpalanych z wyrzutni kontenerowych może stanowić poważne zagrożenie dla amerykańskiej marynarki wojennej. Do zachodniego wybrzeża dobija bowiem bardzo wiele chińskich kontenerowców. Jeśli statki handlowe przenoszące takie wyrzutnie dotrą w pobliże amerykańskich portów jeszcze przed wybuchem konfliktu, skutki mogą być trudne do przewidzenia.

Podpis: tz/navyrecognition.com