Należąca do floty Wielkiej Brytanii fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez oddzielającą Chiny i Tajwan Cieśninę Tajwańską. Chińskie wojsko śledziło okręt i ostrzegło, że brytyjska flota angażuje się w działania, które “skrywają złe intencje”.

To rzadki przypadek, gdy brytyjska jednostka przepływa przez cieśninę – zaznacza Agencja Reutera. Dodaje, że okręty US Navy regularnie przechodzą przez cieśninę, ale amerykańscy sojusznicy są bardziej wstrzemięźliwi w tego typu działaniach.

“Tego rodzaju zachowanie skrywa złe intencje i szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – przekazało dowództwo chińskiej armii. Dodano, że brytyjska fregata była śledzona przez chińskie jednostki z wody i z powietrza, i została przez nie ostrzeżona. Siły chińskie utrzymują wysoki poziom czujności i są gotowe do zdecydowanego przeciwstawienia się wszelkim zagrożeniom i prowokacjom – podkreślono.

HMS Richmond została wysłana na wody Morza Wschodniochińskiego, by nadzorować przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną. Teraz – przez Cieśninę Tajwańską – okręt udaje się do Wietnamu.

Uznawany przez Pekin za część Chin Tajwan od miesięcy informuje o aktywności militarnej ChRL w pobliżu wyspy, szczególnie o licznych naruszeniach strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu przez samoloty chińskich sił powietrznych.

Źródło: PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/