Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło zdanie i nie chce wizyty niemieckiego okrętu „Bayern” w chińskim porcie. Do tej pory Pekin nie skomentował oficjalnie sprawy – informuje w środę “Der Spiegel”.

Na początku sierpnia fregata „Bayern” wypłynęła w rejs do Azji, w region Indo-Pacyfiku. W planach był m.in. postój w chińskim porcie, ale Pekin nieoczekiwanie wyraził sprzeciw – pisze “Der Spiegel”.

Rejs szkoleniowego okrętu wojennego „Bayern” ma trwać pół roku. Fregata znajduje się obecnie w rejonie Indo-Pacyfiku, a planowana przez rząd federalny wizyta okrętu w Chinach nie powiodła się z powodu sprzeciwu Pekinu. „Po okresie namysłu Chiny zdecydowały, że nie chcą, aby niemiecki okręt „Bayern” wszedł do portu, a my to odnotowaliśmy” – poinformowała w środę w Berlinie rzeczniczka niemieckiego MSZ.

Okręt wyruszył w podróż z portu Wilhelmshaven 2 sierpnia. „Niemiecki rząd zapowiedział w kwietniu intensyfikację zaangażowania w politykę bezpieczeństwa w regionie Azji, a przede wszystkim ściślejszą koordynację z Japonią. Jednak deklarowane przez MON cele, takie jak +ład oparty na zasadach, wolne szlaki morskie, multilateralizm+ trzeba połączyć z przyjaznym gestem wobec Chin podczas odwołanej wizyty w porcie” – pisze “Der Spiegel”.

Nadal nie ma oświadczenia z Chin w tej sprawie. Ministerstwa obrony i spraw zagranicznych w Pekinie nie odpowiedziały Agencji Reutera do środy wieczór na pytania o komentarz.

Autor: Marzena Szulc/PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/