Chiński państwowy konglomerat stoczniowy China State Shipbuilding Corporation rozpoczął budowę pierwszej z czterech fregat typu 054AP dla sił morskich Pakistanu, wzorowanych na okrętach typu 054A. Produkcja jednostki ma miejsce w stoczni Hudong-Zhonghua w Szanghaju i będzie ona posiadała zdolności walki z okrętami nawodnymi, podwodnymi oraz będzie mogła realizować operacje obrony przeciwlotniczej.

Budowa okrętów oznacza realizację umowy pomiędzy oboma państwami na dostarczenie zaawansowanych fregat. Uważa się, że fregaty typu 054A są najlepszymi jednostkami tego rodzaju używanymi w marynarce wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (CHALW). Jak wynika ze źródeł wojskowych, okręty te mają wyporność wynoszącą około 4000 ton i są wyposażone w zaawansowane radary i pociski. Około 30 jednostek typu 054As znajduje się na wyposażeniu sił morskich Państwa Środka.

Może Cię zainteresować:

Chiny testują na morzu działo elektromagnetyczne. Czy wyprzedzą Amerykanów?

Chiny testują na morzu działo elektromagnetyczne. Czy wyprzedzą Amerykanów?

Chiński państwowy konglomerat stoczniowy China State Shipbuilding Corporation rozpoczął budowę pierwszej z czterech fregat typu 054AP dla sił morskich Pakistanu, wzorowanych na okrętach typu 054A. Czytaj dalej

– Po skonstruowaniu okręt będzie jedną z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie platform pakistańskiej marynarki wojennej i wzmocni zdolność kraju do reagowania na przyszłe wyzwania, utrzymania pokoju i stabilności oraz równowagi sił w obszarze Oceanu Indyjskiego. Będzie również wspierać inicjatywę pakistańskiej marynarki wojennej w zakresie zabezpieczenia szlaków morskich dla żeglugi międzynarodowej poprzez patrolowanie odległych akwenów – wynika z komentarza marynarki wojennej Pakistanu na twitterze.

Zdaniem Cao Weidong, starszego analityka Wojskowego Instytutu Badań Marynarki Wojennej CHALW, w przeszłości pakistańska marynarka wojenna prosiła chińskich kontrahentów o montowanie zachodnich radarów lub broni na okrętach budowanych przez chińskich stoczniowców, ponieważ uważali, że zachodnie technologie morskie są lepsze niż chińskie. – Wydaje się jednak, że całe uzbrojenie i radary na nowym okręcie będą produktami chińskimi, co odzwierciedla nasz postęp w branży oraz zaufanie pakistańskiej marynarki wojennej do naszej technologii i możliwości – uważa Cao Weidong.

Wygląda na to, że te cztery okręty typu 054AP będą największymi i najpotężniejszymi jednostkami bojowymi kiedykolwiek wyeksportowanymi przez Chiny oraz podwoją siłę bojową pakistańskiej floty. Opierając się na zdjęciach krążących w Internecie wynika, że nowy okręt będzie posiadał system pionowego startu pocisków, zdolny do wystrzelenia chińskich rakiet obrony powietrznej HQ-16 i innych rodzajów pocisków.

Podpis: km