Chorwacka policja poinformowała w środę o udaremnieniu przemytu ponad pół tony kokainy ukrytej w kontenerach z owocami w jednym z portów nad Adriatykiem.

Chorwacka policja we współpracy z organami celnymi poinformowała o trzecim w tym roku udaremnieniu przemytu kokainy w porcie Ploce. Kokainę próbowano przemycić w kontenerach płynących z Ameryki Południowej. Kokaina, której wartość uliczną szacuje się na prawie 70 mln dolarów, została znaleziona w ukrytej podłodze, która została przyspawana do podstawy kontenera, w którym transportowano owoce z Ekwadoru.

Chorwackie media donoszą, że kontenery były adresowane do firm w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie, co utwierdza władze w przekonaniu, że narkotyki miały wejść na rynek Europy Zachodniej. Media również podają, że przemytnicy upodobali sobie tamten region.

Szef policji powiatu Dubrovnik-Neretva, Ivan Pavlicevic powiedział chorwackim dziennikarzom, że w jego ocenie narkotyki które mają trafić na rynek Europy zachodniej są przemycane przez porty w Chorwacji, Grecji i Włoszech tak aby ominąć porty, w których jest kładziony większy nacisk na przemyt narkotyków. Zdaniem Ivana Pavlicevica kontrabanda przechwycona w Chowacji powinna być sygnałem alarmowym dla tamtego regionu.

Chorwackie władze spekulują, że port w Ploce mógł być celem przemytników ze względu na brak bardziej zaawansowanych metod wykrywania. Port przeprowadza losowe inspekcje kontenerów i używa psów do wyszukiwania kontrabandy wchodzącej do portu.

Żadne inne szczegóły nie zostały ujawnione, ponieważ międzynarodowe dochodzenie jest w toku. Nikt do tej pory nie pojawił się, aby odebrać narkotyki i jak dotąd nie było żadnych aresztowań.

Podpis: MD