W dniu 19.07.2021 r. rozpoczęto oficjalne cięcie blach, pod budowę jednostki o numerze budowy C371, która zapoczątkowuje długoletnią współpracę ze stocznią Piriou na budowę 12-tu nowoczesnych jednostek okrętowych. 

Stocznia Crist S.A. jest częścią programu MCMV dotyczącego wymiany belgijskiej oraz holenderskiej floty 12 okrętów walki przeciwminowej. Celem programu jest budowa intuicyjnych okrętów przeznaczonych do neutralizacji min morskich.

Przetarg na wykonanie okrętów wygrało francuskie przedsiębiorstwo stoczniowe Naval Group, które zdecydowało, że projekt zostanie zrealizowany w stoczni Kership, która jest częścią Piriou. Przypominamy, iż stocznia Crist w latach 2016, 2017 i 2018 wybudowała dla francuskiej stoczni Piriou dwie wyposażone jednostki oraz bloki okrętu naukowo-badawczego.

Pierwsze trzy jednostki w ramach projektu MCMV powstaną we Francji.

Zadaniem stoczni Crist jest podstawowa prefabrykacja stali przeznaczonej do budowy kadłubów okrętów. Chodzi o cięcie i gięcie blach, czyli pierwszy etap prac w całej budowie jednostki.

W praktyce co pół roku powstanie jeden okręt.

„Obróbka stali na cały pierwszy okręt jest już potwierdzona i te prace trwają w najlepsze. Stocznia Crist jest w trakcie realizacji formalności na usługi związane z drugą jednostką z tej serii. Tak przygotowana blacha trafi do francuskiej stoczni. Jest to zapisane w umowie międzyrządowej – powiedział Maciej Wasielewski z działu marketingu.

Crist ma nadzieję, że od piątego okrętu wykona kadłub jako całość.

Udział w tak dużym międzynarodowym projekcie to prestiż i uznanie dla Stoczni Crist.

Źródło: Stocznia Crist SA