Co najmniej 21 uchodźców zginęło po tym, jak łódź, którą płynęli zatonęła w czwartkową noc nieopodal wybrzeży Tunezji – podała agencja Reutera. Uchodźcy próbowali przedostać się na włoską wyspę Lampedusa.

“Łódź zatonęła podczas podróży, która rozpoczęła się w czwartek w Safakis. Jak dotąd, straż przybrzeżna odnalazła 21 ciał, ale poszukiwania nadal trwają” – powiedział agencji Mouard Mechri, dyrektor Narodowego Biura Ochrony Ludności.

Tunezyjski port Safakis stał się w ostatnim czasie jednym z głównych punktów wypadowych dla uchodźców próbujących przeprawić się przez Morze Śródziemne. Wypadki nie są rzadkością. W ubiegłym miesiącu w tej samej okolicy zginęło 39 migrantów, w wyniku zatonięcia dwóch łodzi. Z wypadku uratowano 165 osób, głównie uchodźców z Afryki.

Według danych urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR), w tym roku zginęło lub zaginęło dotąd 347 migrantów, zaś podróż przez morze do Europy odbyło ponad 16,5 tys. osób. Większość z nich – 8,5 tys. – wybrała szlak z Afryki Północnej do Włoch.

Źródło: PAP/MD