Z najnowszego biuletynu Cruise Norway wynika, że do końca 2018 roku statki wycieczkowe przywiozą do norweskich portów morskich blisko 800 tys. pasażerów. Będzie to oznaczało siedmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według wyliczeń zespołu Cruise Norway do końca 2018 roku prawie 800 tys. pasażerów na statkach wycieczkowych przełoży się na ponad 3,2 mln wizyt turystów w norweskich portach w okresie do grudnia.

Zobacz też: Powtórka z histo­rii: fre­gaty typu Oliver Hazard Perry dla marynarki Ukrainy?

Będzie to wiec drugi z rzędu rekordowy rok dla norweskiej branży morskiej wycieczek. W 2017 roku statki wycieczkowe do portów przywiozły ok. 750 tys. pasażerów. Liczba ta przełożyła się na prawie 3 mln wizyt w portach Norwegii.

Cruise Norway podaje w biuletynie, że pasażerowie statków wycieczkowych podróżujący po wodach Norwegii w tym roku do przede wszystkim osoby z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak zauważono „znaczny wzrost” turystów z krajów południa Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Fundusz Rozwoju Spółek wzmocni polskie stocznie.

Wzrost pasażerów na statkach wycieczkowych norweskich armatorów związany jest z globalnym wzrostem popytu na rejsy wycieczkowe. Inge Tangerås, dyrektor zarządzający Cruise Norway podkreśla, że Norwegia czerpie ogromne korzyści z niespotykanego w przeszłości popytu na morskie wycieczki. Dotyczy do zarówno przemysłu okrętowego, który nie może narzekać na brak zamówień na nowe statki. Korzyści odnoszą także firmy specjalizujące się w nowoczesnych technologiach morskich, ponieważ coraz więcej armatorów stawia na ekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.

Wybierasz się do Norwegii? Wiele informacji przydatnych do tego, żeby zaplanować rejs wycieczkowy po Norwegii znajdziesz w polskojęzycznym serwisie Visit Norway.

Podpis: am

Statki i promy – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.