Australijski holding stoczniowy Austal poinformował w czwartek, że firma stała się obiektem cyberataku oraz ofiarą związanej z nim próby wymuszenia.

Spółka podała w komunikacie, że cyberatak był skierowany na system zarządzania danymi stoczniowego holdingu. Na razie nie udało się zidentyfikować sprawcy ataku ani lokalizacji, z której został on wykonany.

Austal podkreślił, że atak hakerski nie miał żadnego wpływu na działalność operacyjną przedsiębiorstwa. Firma zapewniła też, że cyberatak nie dotyczył jej amerykańskiej spółki-córki Austal USA, ponieważ systemy komputerowe tych firm nie są ze sobą powiązane.

Zobacz też: Niesamowity Celebrity Edge wkrótce popłynie na Karaiby.

Co ciekawe, australijska stocznie poinformowała, że cyberprzestępcy po wykonaniu ataku hakerskiego na system zarządzania danymi firmy skontaktowali się z nią i zagrozili, że sprzedadzą skradzione dane. W ten sposób sprawcy ataku chcieli wymusić na firmie pewną kwotę pieniędzy. Austal podał w komunikacie, że nie będzie reagował na próby wymuszenia.

Australijska spółka przyznała, że do kradzieży danych rzeczywiście doszło. Jak firma wyjaśniła, skradzione informacje najprawdopodobniej obejmują rysunki projektowe jednostek, które są przeznaczone dla klientów i podwykonawców produkcyjnych. Spółka Austal podkreśliła, że dane nie stanowią informacji wrażliwych.

Stoczniowy holding o zdarzeniu poinformował australijską policję federalną oraz australijskie centrum cyberbezpieczeństwa (Australiajn Cyber Security Center). Śledztwo w tej sprawie już trwa, ale firma oraz australijski departament obrony podkreśliły, że żadne dodatkowe informacje na temat zdarzenia nie mogą zostać podane.

Zobacz też: Hurtigruten zamawia trzeci statek polarny.

Austal to globalna grupa stoczniowa, która specjalizuje się w produkcji jednostek cywilnych oraz wojskowych. Spółka Austal USA uczestniczy m.in. w programie budowy nowoczesnych okrętów wojennych dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, dotyczącym jednostek Littoral Combat Ship klasy Independence. Grupa jest też dostawcą innych okrętów dla Royal Navy, a także dla marynarek wojennych wielu państw świata.

Źródło: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.