We wtorek  woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił, że zamknięte zostało kąpielisko w Przywidzu.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił na swojej stronie internetowej.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich – około 60 – nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Natomiast zakwit sinic pojawił się we wtorek na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim, w efekcie czego zamknięte zostało kąpielisko w Przywidzu przy ul. Jeziornej.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP