Dostarczone patrolowce o nazwach Guardian 9 i Guardian 10 będą wykonywały zadania utrzymania porządku i bezpieczeństwa na nigeryjskich polach naftowych, gdzie ich właściciel HIOSL spełnia rolę państwowych służb bezpieczeństwa.

Dostawa obu patrolowców mająca miejsce wczoraj, nastąpiła w rekordowo krótkim czasie 5 miesięcy od podpisania kontraktu. Oba statki dołączą do już eksploatowanych jednostek tego typu, zamawianych przez HIOSL od 2014 roku. Jako jednostki prywatnego właściciela nie posiadają one stałego uzbrojenia, są za to opancerzone w kluczowych miejscach, pancerzem chroniącym załogę i żywotne elementy konstrukcji , przed ostrzałem z broni małokalibrowej. W działaniach porządkowych ich załoga, składająca się z 6 osób, musi polegać na skuteczności uzbrojenia osobistego 12 dodatkowo okrętowanych  funkcjonariuszy służb porządkowych. Z racji swojego pochodzenia od komercyjnych zaopatrzeniowców platform wiertniczych typu Damen FSC 3307, nowe patrolowce posiadają zdolność do wykonywania podobnych działań.

Nie jest jasne ile patrolowców typu FSC 3307 Security jest wykorzystywane przez HIOSL. Numeracja kolejnych jednostek pozwala założyć, że jest ich 10, choć niektóre z nich są wykazywane okresowo na stronie vesselfinder.com jako jednostki noszące bandery Singapuru lub St.Vincent i Grenadyna. Takie „przeflagowanie” możliwe jest  ze względów formalnoprawnych lub podatkowych.

Patrolowce typu FSC 3307 Security posiadają wyporność 168 ton, długość 34,2 m., szerokość 7,3 m., zanurzenie 2,5 m., prędkość 28 węzłów, zasięg 1000 mil morskich, autonomiczność 28 dni.

Podpis: tw