Fot. Wikipedia

W marcu tradycyjnie rozpoczynają się praktyki morskie na obu statkach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. „Dar Młodzieży i „Horyzont II” wypłyną w pierwsze w tym sezonie rejsy szkoleniowe już za dwa dni. W sobotę, 6 marca odbędzie się ich uroczyste pożegnanie przy nabrzeżu Pomorskim. Sezon praktyk zakończy się jesienią. Na pokładach obu statków będą się szkolić studenci Uniwersytetu Morskiego i Hogere Zeevarschool z Antwerpii, a także uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia, Kędzierzyna-Koźla i Gdańska.

Miłośnicy „Daru Młodzieży” będą mogli oglądać i fotografować go przy nabrzeżu Pomorskim jeszcze tylko przez dwa dni. Potem żaglowiec opuści Gdynię i rozpocznie sezon praktyk morskich. W rejs szkoleniowy wyruszy również „Horyzont II”. Uroczystość pożegnania obu statków zaplanowano w sobotę, 6 marca o godz. 16.00. Przy nabrzeżu Pomorskim pojawią się m.in.: prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintritt – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński – dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego, ks. Edward Pracz – duszpasterz Ludzi Morza oraz mieszkańcy.

Jako pierwsi na pokładzie „Daru Młodzieży” zameldują się studenci III roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będzie to grupa 64 osób. Wypłyną w dwutygodniowy rejs z Gdyni do Antwerpii, gdzie dotrą 18 marca. W tym czasie odbędą praktykę radarową. W Belgii ich miejsce zajmie 140 studentów Hogere Zeevarschool z Antwerpii, z którą Uniwersytet Morski współpracuje od 2008 roku. Przejdą oni szkolenie marynarskie. Będą ćwiczyć na trasie: Antwerpia – Kadyks – Antwerpia. Praktyki zakończą oni 16 kwietnia. Wtedy zmienią ich uczniowie ze szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia, Kędzierzyna-Koźla i Gdańska. Z nimi na pokładzie żaglowiec ma wrócić do Gdyni 24 kwietnia. Przez dwa tygodnie będzie jeszcze pływał po Zatoce Gdańskiej i tam będzie można go zobaczyć. 15 maja „Dar Młodzieży” wróci na swoje stałe miejsce przy nabrzeżu Pomorskim, ale tylko na chwilę. Zabierze kolejną grupę uczniów, którzy przez 30 dni będą się szkolić na wodach Zatoki Gdańskiej. 14 czerwca żaglowiec wypłynie z Gdyni i powróci do naszego miasta dopiero 10 października. W drugiej części sezonu na „Darze Młodzieży” praktyki odbędą kolejne grupy studentów Wydziałów Nawigacyjnego i Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego oraz grupa uczniów z Kędzierzyna-Koźla. W planach są zawinięcia do Kłajpedy, Turku, Tallina, Mariehamnu, Szczecina, Rostocku, Bremerhaven, La Coruny, Lizbony i Kadyksu. 

„Horyzont II” również najpierw wyruszy do Antwerpii. 6 marca na pokład zabierze 30 studentów nawigacji Uniwersytetu Morskiego. W ciągu dwutygodniowego rejsu przejdą oni praktyki radarowe. 18 marca miejsce gdyńskich studentów zajmie 44 żaków z Hogere Zeevarschool z Antwerpii, który podobnie jak grupa na „Darze Młodzieży” będą ćwiczyli na trasie: Antwerpia – Kadyks – Antwerpia. 16 kwietnia zmienią ich uczniowie ze szkoły morskiej z Gdańska, którzy odbędą na nim prawie dwutygodniowe praktyki. W tym czasie statek wróci do Gdyni. Dotrze tu do 27 kwietnia. W czerwcu i sierpniu „Horyzont II” wyruszy z polarnikami i studentami Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego w tradycyjną arktyczną podróż na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Praktyki morskie na jego pokładzie zakończą się 16 września.

Źródło: gdynia.pl