Fot. zespół okrętów US Navy na Morzu Filipińskim

Prezydent Joe Biden wysłał we wtorek do Tajwanu “nieoficjalną” delegację, która ma zapewnić Tajpej o poparciu Waszyngtonu dla tej wyspy i jej demokracji – poinformował w komunikacie Biały Dom.

Wysłannikami do Tajpej są były senator Chris Dodd oraz byli zastępcy sekretarza stanu Richard Armitage i James Steinberg. “Wybór tych trzech osób, wysokiej rangi mężów stanu i długoletnich przyjaciół Tajwanu, osobiście bliskich prezydentowi Bidenowi, to ważny sygnał dotyczący zaangażowania USA na rzecz Tajwanu i jego demokracji” – głosi oświadczenie Białego Domu.

W piątek Departament Stanu poinformował, że wydał nowe wytyczne, które pozwolą przedstawicielom amerykańskiej administracji bardziej swobodnie kontaktować się z politykami z Tajwanu, co – jak ocenia Reuters – jest reakcją administracji Bidena na coraz bardziej prowokacyjne zachowania Pekinu wobec Tajpej.

“Stany Zjednoczone stoją u boku swych przyjaciół i sojuszników w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku (…) i dotyczy to naszych związków z Tajwanem” – napisano w komunikacie.

Fot. USS John S. McCain

W poniedziałek 25 chińskich samolotów wojskowych naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony.

W ostatnim czasie naruszenia tajwańskiej strefy ADIZ przez ChRL stały się normą; rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej, przepłynął tamtędy niedawno okręt marynarki wojennej USA, USS John S. McCain. W tym samym czasie w bliskiej odległości od Tajwanu Chiny przeprowadzały ćwiczenia z udziałem lotniskowca Liaoning.

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił, że USA zaangażowane są w zapewnienie Tajwanowi możliwości samoobrony i utrzymanie pokoju na zachodnim Pacyfiku.

Źródło: PAP