Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (znana jako „Moray East”) ogłosiła zakończoną powodzeniem instalację pierwszych fundamentów kratownicowych w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to stalowe struktury, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne. 

 

Prace lądowe wspierające instalację prowadzone są z obiektu Global Energy, znajdującego się w porcie w wiosce Nigg w regionie Easter Ross.

Morska farma wiatrowa, położona 22 km od wybrzeża zatoki Moray Firth w Szkocji, będzie mieć łączną moc zainstalowaną równą 950 MW, na którą składa się 100 turbin wiatrowych o mocy 9,5 MW każda. Ta farma wiatrowa będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet 950 000 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Energia elektryczna wygenerowana przez FW Moray East pozwoli uniknąć emisji nawet 1,4 mln ton ekwiwalentu CO₂ rocznie (zakładając zastąpienie produkcji energii elektrycznej ze spalania gazu ziemnego energią wiatrową). Koszt energii elektrycznej wyniesie 57,50 GBP/MWh, co oznacza, że będzie ona o 2/3 tańsza niż energia generowana przez morskie farmy wiatrowe działające obecnie w Wielkiej Brytanii (która kosztuje z reguły ponad 140 GBP/MWh).

Projekt jest realizowany przez Moray Offshore Windfarm East Ltd (MOWEL), która stanowi spółkę joint-venture należącą do Diamond Green Limited (33,4%), EDPR (33,3 %), ENGIE (23,3%) i CTG (10%).

Morska farma wiatrowa będzie się składać ze stu turbin i trzech morskich stacji elektroenergetycznych. Jest budowana na wodach głębszych niż większość istniejących już farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, co wymaga zastosowania trójnożnych fundamentów kratownicowych dla każdej platformy wspierającej turbiny i stacje elektroenergetyczne. Do każdej platformy dźwigającej turbiny i stacje elektroenergetyczne potrzebne są trzy konstrukcje wsporcze (pin-pile), co daje łącznie 309 takich struktur na cały projekt.

Umowy na finansowanie projektu zostały podpisane 28 listopada 2018 r. z konsorcjum komercyjnych banków oraz z EKF — Duńską Agencją Kredytów Eksportowych („EKF”) i Japońskim Bankiem Współpracy Międzynarodowej („JBIC”). Finansowanie obejmuje zarówno Project Finance, który zawiera pożyczkę uprzywilejowaną w wyskokości 2,1 mld GBP oraz pozostałe instrumenty dłużne w wysokości 0,5 mld GBP, jak również finansowanie pomostowe na pokrycie części potrzeb kapitałowych. Zamknięcie tej transakcji nastąpiło 6 grudnia 2018 r.

We wrześniu 2017 r. MOWEL uzyskał piętnastoletni Kontrakt CFD (tzw. kontrakt na różnicę) od Departamentu Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej Wielkiej Brytanii („BEIS”) na dostarczenie energii z morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW w stawce 57,5 GBP/MWh (taryfa z 2012 r.). Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku do 2022 r.

Źródło: Moray Offshore Windfarm