Czy przewóz towaru jest prostym zadaniem? Gdybyśmy zadali to pytanie przeciętnemu członkowi społeczeństwa, odpowiedź byłaby twierdząca. Nie ma przecież nic prostszego niż zapakowanie tego „czegoś” do wybranego pojazdu i zawiezienie go do punktu rozładunku, czy nie? Otóż niekoniecznie! W dzisiejszych czasach nie sztuką jest przetransportowanie ładunku, a zrobienie tego, w sposób optymalny! Właśnie dlatego, praca spedytora staje się kluczowa w rozwiązaniu wszelakich problemów!

Analiza zlecenia spedycji

Koszty realizacji zlecenia transportowego rozkładają się w bardzo ciekawy sposób i składają się na niego przede wszystkim wybór środka transportu. Dobry spedytor potraktuje to, jak pewnego rodzaju zagadkę, w której częściami składowymi będą szybkość działania, częstotliwości, niezawodność, czy nawet dostępność. Wszystkie te cechy należy dobrać ze względu na specyfikę zlecenia i ładunku. Można dostrzec też pewne prawidłowości w wyborze środka przewozu. Jeżeli główne skrzypce gra szybkość, to raczej warto zastanowić się nad wykorzystaniem opcji transportu drogowego lub lotniczego. Jeżeli jednak czas nie jest tak ważny, a na dodatek tonaż lub ilość towaru jest pokaźna, to najlepszym wyjściem może się okazać transport morski lub kolejowy. Co więcej, pozwalają one na pokaźną redukcję kosztów, poprzez brak możliwości dostarczenia „pod drzwi” odbiorcy. Spedytor może również wziąć pod uwagę to, aby skorzystać z transportu własnego lub zewnętrznego.

Samochód ciężarowy firmy BitLogistics w Gdańsku

Samochód ciężarowy firmy BitLogistics w Gdańsku

Ruszamy w trasę

Następnym punktem planowania jest dokładne i niemalże drobiazgowe zaplanowanie trasy przejazdu. Oczywiście nie chodzi tutaj wyłącznie o to, aby zrobić to w jedną stronę, gdyż to bardzo krótkowzroczne myślenie. Spedytor w domyśle dąży do tego, aby nigdy nie dochodziło do tzw. pustych przejazdów, czyli takich, w których kierowca „wiezie” wyłącznie powietrze. Dobrze więc zaplanować trasę w taki sposób, aby w powrocie również zrealizować zlecenie od Klienta. Pamiętajmy o tym, że wszystko kosztuje, a zwłaszcza jeżeli mówimy o paliwie! Jeżeli nie wierzycie, że jest to ważne, to bez wątpliwości zauważycie, jak dużo pieniędzy opuści wasz portfel przy realizacji zlecenia zagranicznego!

Podsumowanie

Praca spedytora bywa doceniona dopiero po tym, jak trafimy na specjalistę, który zawiedzie nas swoim działaniem. Gwarantujemy wam jednak, że gdy na waszej drodze stanie firma spedycyjna z zespołem wykwalifikowanych specjalistów, gotowych do realizacji zlecenia na najwyższym poziomie – wtedy właśnie zrozumiecie, że nie warto oszczędzać na tej kwestii!

Logistyka i transport – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.