Ulstein Verft dostarczył jednostkę do obsługi farm wiatrowych „WINDEA JULES VERNE” armatorowi Bernhard Schulte Offshore GmbH. Hybrydowy statek został wyczarterowany GE Renewable Energy do obsługi morskiej farmy wiatrowej Merkur w Niemczech.

Podczas prób morskich statku przetestowano wszystkie systemy, w tym system hybrydowy. Wykorzystanie pochodzącej z farmy wiatrowej energii na tym statku poprzez zastosowanie systemu hybrydowego spowoduje zmniejszone zużycie paliwa, dzięki czemu jego eksploatacja będzie bardziej ekologiczna.

Statek dla Bernharda Schulte oparty jest na projekcie ULSTEIN SX195 firmy Ulstein Design & Solutions AS. Ma on 93,4 m długości, 18 m szerokości i może pomieścić 120 osób. Statek funkcjonuje jako „dom z dala od domu” dla wielu inżynierów morskich farm wiatrowych, a także dla załogi statku. Wiele wysiłku włożono w utrzymanie wysokiego poziomu komfortu na pokładzie. Po pierwsze, X-BOW® i X-STERN ™ ograniczają kołysanie i przechyły, co znacznie zmniejsza hałas i dyskomfort załogi. Pozwala to na uzyskanie lepszej jakości snu i odpoczynku, gdy załoga jest poza zmianami. Ponadto załoga ma do dyspozycji salonów, pokój gier, bibliotekę, saunę i salę do ćwiczeń.

Statek jest wyposażony w wieżę z windą dla personelu i sprzętu oraz ruchomy trap dla bezpiecznego transferu ludzi i sprzętu do morskich turbin wiatrowych w celu prac konserwacyjnych i serwisowych. Jednostka może również wykorzystywać kuter roboczy , wodowany z rufy zwiększający jej możliwości do obsługi wież wiatraków.

Pole Merkur znajduje się poza wodami terytorialnymi Niemiec i liczy 66 turbin które zapewniają zieloną energię dla około pół miliona gospodarstw domowych.

Podpis: Tomasz Witkiewicz