5 kwietnia dowódca 7. Floty USA odwiedził okręt flagowy lotniskowiec USS Theodore Roosevelt (CVN 71) w bazie morskiej Naval Base Guam, podczas gdy okręt podejmuje wysiłki w celu przywrócenia gotowości po stwierdzeniu przypadków pośród załogi ostrej choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2

Wiceadmirał Bill Merz, dowódca 7. Floty USA przybył do bazy morskiej na wyspie Guam, aby osobiście wesprzeć trwające wysiłki służb ratowniczych na lotniskowcu klasy Nimitz w walce z chorobą  COVID-19. Spotkał się z dowództwem okrętu, bazy oraz lokalnych władz.

„Zespół w Guam wykazał się dużą odpowiedzialnością skupiając się na przywróceniu zdrowia na tym okręcie. Wiedzcie, że każdego dnia, niezależnie od wyzwania, moim priorytetem jest utrzymanie gotowości bojowej 7. Floty, a najważniejszym elementem tego priorytetu są marynarze”- powiedział Merz. „Nie możemy po prostu wykonać misji obrony naszych interesów, naszych przyjaciół i naszych sojuszników bez ducha walki niezwykle zdolnych mężczyzn i kobiet z tego zespołu. Wymaga to dużej współpracy i koordynacji, chociaż mamy wiele do zrobienia, chcę się upewnić, że zaangażowani otrzymają nasze wsparcie i wdzięczność. Rodziny naszych marynarzy powinny być dumne z ciągłych wysiłków i wiedzieć, że zaopiekujemy się naszymi ludźmi”.

Wiceadmirał Merz wizytował także lokalizację bazy marynarki wojennej Guam, omawiając logistykę i proces przywracania gotowości okrętów z kadrą dowódczą  Joint Region Marianas,  Carrier Strike Group Nine oraz Naval Base Guam.

Okręt przypłynął do Guam 27 marca na zaplanowaną wizytę w porcie. Przed wizytą w porcie trzech marynarzy uzyskało pozytywny wynik na COVID-19 na pokładzie USS Theodore Roosevelt o czym pisaliśmy wcześniej na Portalu Stoczniowym. Marynarka wojenna USA podjęła agresywny plan zminimalizowania zagrożenia. W ramach planu personel pokładowy jest obecnie izolowany, poddawany kwarantannie oraz podjęto leczenie dotkniętych chorobą marynarzy, tak aby utrzymać okręt w gotowości do wykonania misji.

Marynarka wojenna USA ściśle współpracuje z przedstawicielami lokalnych władz i instytucji, aby postępować zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC), bezpiecznie ewakuować zarażonych marynarzy z USS Theodore Roosevelt, kontynuować przeglądy oraz utrzymać gotowość okrętu do działania na morzu.

„Theodore Roosevelt Strike Group jest niezmiernie wdzięczna za duże wsparcie lokalnych władz i personelu bazy marynarki wojennej Guam w walce z COVID-19” – powiedział kontradmirał Stu Baker, dowódca, Carrier Strike Group Nine. „Nawet z tak krótkim wyprzedzeniem byli w stanie pomóc naszym marynarzom w krótkim czasie”.

Marynarze z okrętu „Theodore Roosevelt” będą korzystać z różnych hoteli na całej wyspie, co pozwoli im dostosować się do zalecanego 14-dniowego okresu kwarantanny. Pozostali członkowie załogi będą podejmować działania i wysiłki celem dezynfekcji okrętu. Jednak wysiłek nie pozostaje wyłącznie w rękach pozostałych załogantów lotniskowca  Roosevelt, ale także tych wszystkich, którzy pomagają marynarzom z okrętu wyzdrowieć i wrócić na morze.

„Personel z The Joint Region Marianas and Naval Base Guam przenoszą góry, aby pomóc naszym współzałogantom w powrocie do zdrowia” – powiedział Kontradmiral John Menoni, dowódca Joint Region Marianas. „Nie jestem w stanie wyrazić jak dumny jestem z ciężkiej pracy każdego w tej bardzo dynamicznej sytuacji. Nasi partnerzy w rządzie i mieszkańcy Guamu pomogli nam od pierwszego dnia i jesteśmy wdzięczni za ich pomoc w przygotowaniu zespołu Theodore Roosevelt aby być gotowym do walki.”

Siódma flota amerykańska zapewnia bezpieczeństwo wraz z sojusznikami i partnerami na terenie wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Jako największa marynarka w wojenna w regionie obsługuje około 50–70 okrętów nawodnych i okrętów podwodnych oraz 140 samolotów z około 20 000 marynarzy.

Podpis: PR