Dwa statki wycieczkowe przyłączyły się do wysiłków mających na celu pomoc Nowemu Orleanowi i Luizjanie w odbudowie po zniszczeniach spowodowanych przez huragan Ida. Przemysł wycieczkowy ma długą historię współpracy zarówno z publicznymi, jak i prywatnymi przedsiębiorstwami w takich sytuacjach. Obecnie dwa statki zostały wyczarterowane, aby pełnić funkcję mieszkalną dla działań pomocowych.

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) podpisała umowę z Carnival Cruise Line na krótkoterminowy czarter statku wycieczkowego Carnival Glory. Statek o pojemności 110 000 ton przypłynął niedawno w okolice Nowego Orleanu. Miał wznowić rejsy we wrześniu, jednak z powodu huraganu rejsy komercyjne zostały odłożone na później.  Statek przetrwał huragan i skierował się na zachód, w stronę Meksyku.

3 września Carnival Glory zawinął do portu w Nowym Orleanie i przeszedł wymaganą kontrolę amerykańskiej straży przybrzeżnej. Według linii wycieczkowej, statek rozpoczął zaopatrywanie się w żywność, wodę i materiały, aby przygotować się do zakwaterowania 2600 pracowników szpitali, osób udzielających pierwszej pomocy, pracowników służb miejskich i komunalnych oraz innych pracowników służb ratowniczych. Statek pozostanie w porcie i będzie służył jako awaryjne zakwaterowanie dla pracowników bezpośrednio zaangażowanych w odbudowę infrastruktury miasta i potrzeby opieki zdrowotnej.

“Podczas gdy chcemy zapewnić miastu Nowy Orlean ekonomiczny impuls poprzez ponowne uruchomienie działalności gości, chcemy najpierw zapewnić to krytyczne wsparcie mieszkaniowe w celu zaspokojenia potrzeb kryzysowych i przywrócenia zasilania w regionie,” powiedziała Christine Duffy, prezes Carnival Cruise Line. 

7 września, do Nowego Orleanu przypłynął także drugi statek wycieczkowy, Grand Classica obsługiwany przez Bahamas Paradise Cruise Line z Florydy. Statek, który wznowił rejsy w lipcu, został załadowany butelkowaną wodą, żywnością i zapasami w swoim porcie macierzystym w Palm Beach na Florydzie przed wypłynięciem do Nowego Orleanu 4 września.

Według Entergy i linii rejsowej, statek wycieczkowy pozostanie w Nowym Orleanie przez okres do miesiąca. W tym czasie zapewni zakwaterowanie dla 1500 pracowników, którzy pracują nad odbudową sieci energetycznej i komunikacyjnej w południowej Luizjanie.

Zarówno Bahamas Paradise jak i Carnival Cruise Line mają na swoim koncie doświadczenia w zapewnianiu mieszkań po klęskach żywiołowych. Kilka statków Carnival Cruise zostało wykorzystanych jako mieszkania wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej po poprzednich huraganach. Statki Bahamas Paradise służyły również jako mieszkania po huraganach na Wyspach Dziewiczych USA i na Bahamach.

Autor: MD