Fot. st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak/3.FO

W niedzielę i poniedziałek, 2 i 3 maja, marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystości odbędą się w małej asyście honorowej Marynarki Wojennej i będą miały symboliczny przebieg.

Delegacje marynarzy złożą kwiaty w miejscach pamięci oraz będą uczestniczyć w nabożeństwach w intencji Ojczyzny. Na okrętach 3. Flotylli Okrętów zostanie podniesiona wielka gala banderowa.

PLAN OBCHODÓW

2 maja 2021 roku (niedziela)
Gdynia

  • 12:00 – uroczyste podniesienie na maszt flagi państwowej przy Pomniku Polska Morska; 
  • 13:30 – złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu;
  • 14:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.

3 maja 2021 roku (poniedziałek)
Gdynia

  • 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach 3. Flotylli Okrętów;
  • 10:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Świętojańska);
  • 12:00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przy pomniku Konstytucji 3 Maja (ul. Słowackiego).

Sopot

  • 18:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie;
  • 19:15 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przy Pomniku Martyrologii Mieszkańców Sopotu (ul. Kościuszki).

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

Podpis: Sekcja Prasowa 3.FO