joint warrior / portal stoczniowy

35 okrętów nawodnych, 5 okrętów podwodnych i niemal 60 statków powietrznych z łącznie 13 państw rozpoczęło 30 marca manewry Joint Warrior 19-1. To odbywające się co dwa lata wielonarodowe ćwiczenie u wybrzeży Szkocji, Walii i północnej Anglii, którego organizatorem jest Marynarka Wojenna Jej Królewskiej Mości, trwać będzie dwa tygodnie i weźmie w nim udział w sumie ponad 10 tys. personelu wojskowego.

Przebieg manewrów będzie kontrolowany i kierowany z Centrum Operacji Morskich w największej szkockiej placówce wojskowej, bazie Marynarki Wojennej Clyde. Brytyjczycy i ich sojusznicy będą ćwiczyć różne scenariusze i misje z udziałem jednostek zarówno powietrznych, nawodnych, jak i podwodnych. Zaangażowane siły mają w planach m.in. ćwiczenia z zakresu kontroli akwenów wodnych i bezpieczeństwa morskiego.

Jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Polski, Wielkiej Brytanii i USA zostaną podzielone na dwie wrogie sobie grupy zadaniowe już po pierwszej odprawie w bazie morskiej Clyde. Zaczynając od terenów w Szkocji i okalających ją wód (obszar morski i przestrzeń powietrzna głównie na Zachód od Szkocji, w szczególności Cieśnina Minch), uczestniczy ćwiczenia przemieszczą się na południe w celu przeprowadzenia ćwiczenia amfibijnego na południowo-zachodnim wybrzeżu Walii.

Marynarkę Wojenną RP reprezentuje na ćwiczeniach fregata ORP „Gen. K. Pułaski” oraz śmigłowiec pokładowy SH-2G, które wchodzą w skład natowskiego zespołu SNMG1. Okrętem flagowym zespołu jest z kolei amerykański niszczyciel USS „Gravely”. Pozostałe jednostki to: fregaty HMS „Westminster” z Wielkiej Brytanii, ESPS „Almirante Juan de Borbon” z Hiszpanii i TCG „Gökova” z Turcji; duński okręt wsparcia HDMS „Absalon”; oraz niemiecki tankowiec FGS „Rhon”.

Ćwiczenie Joint Warrior organizowane jest już od kilkudziesięciu lat i uznaje się je za jedne z najważniejszych manewrów morskich z udziałem marynarek wojennych państw NATO i im zaprzyjaźnionych. Odbywa się ono dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Tym razem, jak wynika ze scenariusza, uczestniczące strony będą odgrywać symulowany konflikt pomiędzy dwoma państwami o złoża surowców naturalnych. W obszar zmagań ONZ decyduje się wysłać okręty, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji.

Podpis: km