Ekwadorska stocznia ASTINAVE EP wybrała projekt Fassmer MPV70 MkII jako bazę do budowy okrętu patrolowego w ramach programu Multipurpose Combat Vessel.

Wybór projektu MPV70 MkII, będącego najnowszym przedstawicielem  typoszeregu OPV konstrukcji Fassmer’a, jest kolejnym sukcesem tej firmy na rynku południowoamerykańskim, po sukcesach projektu OPV80 w Kolumbii i Chile (kraje te zamówiły po cztery takie jednostki budowane na licencji we własnych stoczniach). Zwycięstwo w Ekwadorze, mimo że na razie dotyczy udzielenia licencji i wsparcia budowy tylko jednego okrętu, jest szczególnie cenne po porażce Fassmer’a w Australii, która wybrała w programie SEA 1180, dotyczącym budowy 12 OPV typu Arafura, konkurencyjny projekt Lurssen’a. Można się też spodziewać, że liczba zamówionych przez Ekwador jednostek ulegnie zwiększeniu.

Projekt MPV70 MkII jest opracowany z założeniem uzyskania nie tylko patrolowca oceanicznego ale również okrętu wsparcia logistycznego, niejako na wzór francuskich B2M Kership’a, gdyż zainteresowanie flot takimi jednostkami w ostatnich latach wyraźnie wzrasta. Jednostki te są również opracowane z założeniem dostosowania do jak najłatwiejszego transferu technologii i łatwości budowy w kraju nabywcy. Tym samym są atrakcyjne dla władz państw zamawiających, gdyż pozwalają na tworzenie miejsc pracy i kompetencji w kraju. W przypadku Ekwadoru, lokalny wykonawca będzie odpowiedzialny za dostawę systemu zarządzania walką Orion własnej konstrukcji, oraz produkowanego wraz z włoską Virtualabs S.R.L. masztu zintegrowanego z cyfrową stacją radiolokacyjną. Prace konstrukcyjne zostaną zrealizowane w stoczni w Guayaquil.

Nowy OPV Ekwadoru ma mieć: wyporność 2400 ton, długość 70 m., szerokość 15,6 m.,  zanurzenie 4,5 m., lądowisko dla śmigłowca o masie do 11 ton, dwie rufowe pochylnie dla kutrów interwencyjnych, armatę dziobową kalibru 40-76 mm, oraz przestrzeń dla 12 kontenerów 20 TEU na śródokręciu.

Podpis: TW