equinor - platforma / Portal Stoczniowy

14 października na polu naftowym Oseberg Vestflanken 2 na Morzu Północnym, którego operatorem jest norweski koncern Equinor (do wiosny bieżącego roku Statoil), rozpoczęła pracę stała platforma wydobywcza Oseberg H. Jest to pierwsza bezzałogowa jednostka tej klasy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, sterowana i monitorowana zdalnie z centrum pola naftowego Oseberg.

Platforma nie ma żadnych pomieszczeń mieszkalnych, lądowiska dla śmigłowców, łodzi ratunkowych, nawet toalet, a masa jej części nadwodnej jest znacząco mniejsza od podobnych jednostek załogowych i wynosi 1100 ton, co czyni ją najmniejszą należącą do Equinor.

Zobacz też: Novatek i Fluxys inwestują nad Bałtykiem. Zbudują terminal LNG w Niemczech.

Pole Oseberg Vestflanken 2 jest zlokalizowane około 8 km na północny-zachód od środka pola Oseberg. Platforma stoi na akwenie o głębokości około 110 m. Złoża są zlokalizowane od 2400 do 3100 m pod powierzchnią morza. Pierwsze 11 odwiertów na Oseberg Vestflanken 2 wykonuje samopodnośna platforma wiertnicza Askepott, kolejnych 9 wywierci poprzez Oseberg H, wykorzystane zostaną też dwa istniejące odwierty. Prace na złożu rozpoczęła 25 lutego bieżącego roku. Przeglądy konserwacyjne i remonty planowe będą przeprowadzane na Oseberg H raz lub dwa razy w roku przy optymalnych warunkach hydrometeorologicznych, a podczas gdy Askepott będzie wykonywała odwierty przez platformę, personel techniczny pozostanie na niej, mając do dyspozycji cały sprzęt i infrastrukturę socjalną. Następnie będzie zaokrętowany na statku offshore (serwisowcu) połączonym trapem z Oseberg H. Platformy będą wykorzystywane do odzyskiwania zarówno ropy naftowej i gazu z nowych złóż, a także pomogą w poprawie wskaźnika odzysku z istniejących instalacji. Do ich obsługi i transportu ropy oraz kondensatu posłuży nowy rurociąg podwodny, którym trafi on do lądowego terminalu Sture w Øygarden, oddalonego o około 115 km. Projektem i produkcją platformy bezzałogowej zajęła się holenderska Heerema Fabrication Group na mocy kontraktu z lutego 2016 r., natomiast Heerema Marine Contractors dostarczyła wyposażenie i instalacje jednostki.

Zobacz też: LNG z Kataru płynie do Świnoujścia. Gazoport przyjął 41. ładunek skroplonego gazu.

Według ocen Equinor zasoby złoża Oseberg Vestflanken 2 wynoszą 110 milionów ekwiwalentu ropy naftowej, zaś biorąc pod uwagę budżet, cena progu rentowności została obniżona z 34 do poniżej 20 USD za baryłkę. Eksploatacja będzie więc opłacalna nawet przy niskich cenach surowca. Oczekuje się, że złoża w tym rejonie będą użytkowane do 2040 r. Koszty związane z uruchomieniem inwestycji wyniosły około 935,6 mln USD.

Partnerzy w licencji produkcyjnej Oseberg Vestflanken 2 to: Equinor Energy (49,3 proc.), Petoro (33,6 proc.), Total E & P Norge (14,7 proc.) i ConocoPhillips Skandinavia (2,4 proc.).

Podpis: kb

Offshore – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.