Estońska spółka zamawia bunkierkę Damen / Portal Stoczniowy

2 października holenderska grupa stoczniowa Damen i estońska spółka Infortar poinformowały o podpisaniu umowy na budowę specjalistycznego statku do bunkrowania LNG.

Bunkierka LNG będzie miała blisko 100 m długości (dokładnie 99,8 m), a dwa zbiorniki na skroplony gaz ziemny pomieszczą w sumie 6 tys. m sześc. LNG. Jednostkę zbuduje należąca do grupy Damen stocznia Damen Yichang w Chinach. Jednostka ma zostać dostarczona do zamawiającego we wrześniu 2020 roku.

Firmy podały w komunikatach, że bunkierka LNG spółki Infortar będzie wykorzystywana do operacji tankowania skroplonym gazem ziemnym innych statków w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego. Statek wyczarteruje spółka-córka Infortar Eesti Gaas. To największa firma energetyczna w Estonii. Za techniczne aspekty eksploatacji jednostki będzie odpowiedzialna firma Tallink Grupp.

Zobacz też: Patronat Portalu Stoczniowego: Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej.

Umowa stanowi przełom zarówno dla grupy stoczniowej Damen, jak i dla estońskiej spółki Eesti Gaas. W przypadku tej pierwszej kontrakt dotyczy budowy pierwszej bunkierki LNG w historii holdingu. Z kolei w przypadku estońskiej firmy w grę wchodzi rozszerzenie portfela oferowanych usług. Obecnie co prawda Eesti Gaas świadczy usługę bunkrowania LNG, ale wykorzystuje do tego cysterny kołowe.

Margus Kaasik z zarządu Eesti Gaas podkreśla, że spółka kontynuuje ekspansję na rynek transportu zasilanego LNG, która rozpoczęła się w 2016 roku. To właśnie wtedy estońska firma podpisała umowę z armatorem Tallink na bunkrowanie LNG należących do niego statków, m.in. promu Megastar. W ciągu dwóch lat Eesti Gaas zdobyła know-how zakresie LNG i dziś jest największym dostawcą różnych usług związanych z LNG w regionie północno-wschodniego Bałtyku.

Zobacz też: Stocznia Szczecińska tworzy hub przemysłowy i podąża za globalnym trendem.

Statek będzie spełniał wymagania techniczne przewidziane dla jednostek klasy lodowej 1A, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok, nawet w trudnych warunkach zimowych.

Pozyskanie jednostki do bunkrowania LNG stanowi element rozbudowy mobilnej infrastruktury LNG w Zatoce Fińskiej oraz na Morzu Bałtyckim. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CEF.

Podpis: am

LNG – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.