Budowa setnego w ciągu ostatnich trzydziestu lat statku wycieczkowego  w Fincantieri była okazją do przyjęcia gratulacji od premiera Włoch Giuseppe Conte.

W wirtualnej ceremonii uczestniczyli Micky Arison, prezes Carnival Corporation, Arnold Donald, prezes i dyrektor generalny Carnival Corporation, Stein Kruse, dyrektor generalny grupy Princess Cruises, Holland America Line, Seabourn, Carnival Australia i Carnival UK oraz Jan Swartz Group, prezes Princess Cruises and Carnival Australia. Fincantieri było reprezentowane przez dyrektora generalnego Giuseppe Bono i zdalnie przez prezesa zarządu Giampiero Massolo,

Enchanted Princess to 18-sta jednostka zbudowana przez Fincantieri dla Princess Cruises w stoczni Monfalcone. Ta nowa jednostka, o pojemności 145000 ton brutto i miejscem na pokładzie dla 4610 pasażerów w 1830 kabinach i 1411 członków załogi jest ulepszonym wariantem dostarczonych wcześniej statków siostrzanych – Royal Princess, Regal Princess, Majestic Princess i Sky Princess, zbudowanych po 2013 roku. Nowy wycieczkowiec to „nowa generacja” statków, która została ciepło przyjęta przez pasażerów rejsów wycieczkowych. Kolejna jednostka tego samego typu: Discovery Princess, ma zostać dostarczona w 2021 roku.

Enchanted Princess, podobnie jak jej siostrzane statki, reprezentuje wiodący model technologiczny w Europie i na świecie dzięki innowacyjnej konstrukcji, znakomitym osiągom i najwyższej jakości najnowocześniejszej technologii. Ten projekt po raz kolejny pokazał, że innowacje i troska o klienta są kluczowe dla Fincantieri jako lidera rynku oraz dalszej kontynuacji historycznego partnerstwa z Carnival Group, największym operatorem statków wycieczkowych na świecie.

„Wraz z dostawą Enchanted Princess oficjalnie witamy ją w rodzinie Princess i uznajemy silną więź pomiędzy Carnival Corporation, Princess Cruises i Fincantieri, naszym wieloletnim partnerem w budowie statków” – powiedział Jan Swartz, prezes Princess Cruises. „Fincantieri podziela ducha Princess, polegającego na zapewnianiu najwyższego poziomu doskonałości i wiemy, że będą również dzielić nasz entuzjazm i dumę odczuwaną gdy statek powita pierwszych gości”.

Giuseppe Bono, dyrektor generalny Fincantieri, powiedział: „Enchanted Princess to wyjątkowy statek: jest to rzeczywiście pierwszy statek wycieczkowy, który dostarczyliśmy po wybuchu COVID-19 i setny statek zbudowany przez Fincantieri w ciągu ostatnich 30 lat. Wierzymy, że udowadnia najlepszą umiejętność radzenia sobie z najtrudniejszymi czasami z pasją i zaangażowaniem, a także historyczną odporność naszej branży. Dlatego życzę mu dobrych wiatrów i szczęśliwego podążania po morzach i oceanach jak i naszym przyjaciołom z Princess Cruises, z którymi z powodzeniem współpracowaliśmy, oraz wszystkim pracownikom branży wycieczkowej, ufając, że ożywienie w tej branży już się rozpoczęło ”.

Współpraca między stocznią Monfalcone i Princess Cruises będzie kontynuowana poprzez budowę kolejnych dwóch statków wycieczkowych nowej generacji. Będą to największe jednostki zbudowane we Włoszech, o pojemności 175 000 ton brutto i mają być dostarczone pod koniec 2023 r. i wiosną 2025 r. Statki te pomieszczą około 5300 gości i będą pierwszymi – we flocie właściciela – statkami dwupaliwowymi. zasilanymi głównie skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Fincantieri zbudowało od 1990 roku 100 statków wycieczkowych (z czego 70 dla Carnival Corporation) a kolejne 44 statki są obecnie projektowane lub budowane w stoczniach tej grupy.

Podpis: Tomasz Witkiewicz