Flota Bałtycka / Portal Stoczniowy

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że okręt zostanie oficjalny przyjęty na wyposażenia rosyjskiej marynarki wojennej 20 czerwca br. Jego użytkownikiem będzie Flota Bałtycka.

Według agencji TASS, 20 czerwca na nowym okręcie desantowym Ivan Gren zostanie wciągnięta flaga z krzyżem świętego Andrzeja. To bandera rosyjskiej marynarki wojennej i jej podniesienie oznacza przyjęcie okręty do służby w linii.

Ostatnio pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, że okręt desantowy Ivan Gren pomyślnie przeszedł próby portowe i morskie i uzyskał wszystkie certyfikaty niezbędne do rozpoczęcia służby w rosyjskiej marynarce wojennej.

Pierwsze państwowe testy certyfikacyjne okrętu rozpoczęły się w 2017 r., ale pojawiły się problemy techniczne, dlatego okręt pod koniec grudnia ub.r. wrócił do stoczni. Po usunięciu problemów okręt ponownie rozpoczął próby 3 kwietnia i według informacji z rosyjskich źródeł pomyślnie je przeszedł.

Ivan Gren to okręt desantowy projektu 11711. Zaprojektowało go Newskie Biuro Projektowe w Petersburgu. Rosyjska marynarka zleciła jego budowę stoczni Yantar w Kaliningradzie. Kontrakt na budowę okrętu podpisano w grudniu 2004 r., a wodowanie odbyło się w maju 2012 r. Po wykończeniu okrętu Ivan Gren w czerwcu 2016 r. rozpoczął próby morskie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, okręt zasili rosyjską Flotę Bałtycką.

Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowymi, stocznia Yantar w Kaliningradzie buduje kolejny okręt desantowy projektu 11711 – Piotr Morgunow, który również otrzyma Flota Bałtycka. Jednostka ma zostać dostarczona rosyjskiej marynarce wojennej jeszcze w 2018 r. 25 maja br. okręt został zwodowany i teraz trwają ostatnie prace przed rozpoczęciem prób morskich. Rosyjska marynarka zamówiła tę jednostkę we wrześniu 2014 r.

Okręty desantowe projektu 11711 to zmodernizowane wersje jednostek projektu 1171. W latach 60. i 70. XX wieku stocznia Yantar w Kaliningradzie zbudowała serię 14 okrętów tego typu.

Okręt desantowy Ivan Gren, który 20 czerwca ma wejść do służby w rosyjskiej Flocie Bałtyckiej, może zabrać na pokład 13 czołgów MBT lub 36 transporterów opancerzonych oraz do 300 żołnierzy. Okręt może służyć do transportu batalionu piechoty morskiej wyposażonej w ciężki sprzęt wojskowy, przygotowanej do desantu przy użyciu pontonów.

Ivan Gren jest uzbrojony w przenośne systemy rakietowe ziemia-powietrzne 9K39 Igła, armatę morką kal. 76,2 mm AK-176, szybkostrzelną armatę CIWS kal. 30 mm., która może wystrzelić 10 tys. pocisków w ciągu minuty.

Podpis: ŁP