Fregata belgijskiej marynarki wojennej BNS Leopold I dołączyła w tym tygodniu do operacji AGENOR, wojskowej części projektu EMASOH (European-led Maritime Awareness in the Strait of Hormuz).

BNS Leopold I będzie zabezpieczać żeglugę handlową w cieśninie Ormuz u boku dwóch francuskich jednostek: fregaty Guépratte typu Lafayette, która dołączyła do operacji 26 lutego oraz morskiego samolotu patrolowego typu Atlantic 2.

EMASOH rozpoczął się 20 stycznia 2020 roku. Od tego czasu belgijscy oficerowie sztabowi byli częścią międzynarodowego sztabu operacji AGENOR w Abu Dhabi. Obecnie BNS Leopold I jest pierwszym belgijskim okrętem biorącym udział w operacji.

Operacja AGENOR została rozpoczęta po tym, jak kilka statków handlowych zostało zaatakowanych w pobliżu cieśniny Ormuz. Inne incydenty spowodowały brak bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej i zaostrzyły i tak już napiętą sytuację w regionie.

Celem AGENOR jest zatem ograniczenie występowania takich incydentów. Oprócz cieśniny Ormuz, obszar operacji obejmuje Morze Arabskie, Zatokę Perską i Zatokę Omańską.

Dla przypomnienia, fregata Leopold I opuściła Den Helder 18 lutego na dwumiesięczną misję eskortując lotniskowiec Charles de Gaulle w ramach francuskiej grupy uderzeniowej.

Na pokładzie fregaty znajdował się śmigłowiec Alouette III, który miał wykonywać ostatnie zadania operacyjne przed jego wycofaniem. Okręt ma powrócić do Zeebrugge w połowie maja na krótki postój przed udziałem w międzynarodowych ćwiczeniach.

Podpis: MD