Norweska fregata Hegle Ingstad / Portal Stoczniowy

Wszystkie torpedy, które były przenoszone przez fregatę marynarki wojennej Norwegii Helge Ingstad, zostały usunięte z okrętu i zdetonowane przez specjalistów. Równolegle Norwegowie przygotowują się do podniesienia okrętu.

Może Cię zainteresować:

Na ratunek pechowej fregacie. Helge Ingstad zostanie podniesiona ze skalistego dna

Na ratunek pechowej fregacie. Helge Ingstad zostanie podniesiona ze skalistego dna

Wszystkie torpedy, które były przenoszone przez fregatę marynarki wojennej Norwegii Helge Ingstad, zostały usunięte z okrętu i zdetonowane przez specjalistów. Równolegle Norwegowie przygotowują się do podniesienia okrętu. Czytaj dalej

Norweski resort obrony nie ujawnił, ile torped dokładnie zostało zdetonowanych. Według ministerstwa stanowi to wrażliwą informację wojskową. Jej upublicznienie oznaczałoby ujawnienie zdolności bojowych pozostałych norweskich fregat typu Fridtjof Nansen.

Resort obrony Norwegii podał też, że operacja detonacji torped została przeprowadzona na wodach fiordu Hjeltefjorden, niedaleko Bergen. Właśnie na wodach tego fiordu 8 listopada ubiegłego roku fregata Helge Ingstad zderzyła się z cywilnym statkiem handlowym, podczas gdy wracała z manewrów NATO Trident Juncture.

Portal navaltoday.com, powołując się na norweską marynarkę wojenną, podaje, że torpedy mogły zostać ponownie wykorzystane, ale resort obrony zdecydował o ich detonacji, aby w ten sposób nie narazić na niebezpieczeństwo personelu, który będzie brał udział w operacji podniesienia i transportu okrętu. Pociski rakietowe, które przenosiła fregata, zostały zaś usunięte z jednostki jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Serwis podaje także, że przygotowania do podniesienia okrętu Helge Ingstad są już w końcowej fazie. Navaltoday.com podkreśla, że największym wyzwaniem, z którym teraz będą musieli zmierzyć się Norwegowie, będą warunki pogodowe. Żeby operacja podniesienia okrętu oraz jego transportu do bazy morskiej się powiodła, pogoda będzie musiała sprzyjać Norwegom przez pięć-sześć dni z rzędu.

Źródło: navaltoday.com