Fot. Twitter

Gaz-System otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Elektrowni Dolna Odra, podała spółka.

“Za nami pierwszy ważny etap inwestycji związany z pozyskiwaniem zgód administracyjnych dla budowy przyłącza gazowego do Elektrowni Dolna Odra. Dzięki realizacji tego projektu region północno-zachodniej Polski zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnego źródła jakim jest gaz” – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

Trasa gazociągu przyłączeniowego DN 700 o długości ok. 63 km w całości przebiega przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym – zlokalizowanym w miejscowości Przywodzie – do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h, podano w materiale.

W marcu 2020 r. Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – spółka zależna PGE – podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki budowie tego przyłącza nowe bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1 340 MW, które powstaną w tej elektrowni będą mogły być w przyszłości zasilane gazem odebranym z krajowego systemu przesyłowego, w tym z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.

Źródło: