Fot. GAZ-SYSTEM

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Tworóg – Kędzierzyn, podała spółka. Jest to kolejny oddany do eksploatacji odcinek międzynarodowego korytarza Północ-Południe.

Budowa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w południowo-zachodniej Polsce. W październiku został podpisany protokół odbioru końcowego dla tego gazociągu, poinformowano.

“Dzięki tej inwestycji dostawy gazu z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe będą mogły trafić na Górny Śląsk i do naszych południowych sąsiadów. Powstaną również nowe możliwości dla podłączenia elektrociepłowni i przemysłu do sieci gazowej, co przełoży się na komfort życia mieszkańców” – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

Trasa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn o długości 43,4 km, średnicy 1000 mm i ciśnieniu 8,4 MPa przebiega na terenie dwóch województw:

– śląskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec,

– opolskiego w gminie miejskiej Kędzierzyn-Koźle, podano również.

Na ponad 43-kilometrowej trasie gazociągu pokonano 35 przeszkód terenowych, których przekroczenie wymagało wykorzystania metod bezwykopowych:

– 2 horyzontalne przewierty sterowane (HDD) pod Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą o długości 750 m oraz pod Kanałem Kędzierzyńskim o długości 760 m,

– 8 mikrotunelingów, m.in. pod autostradą A4 oraz trakcją kolejową,

– 25 przewiertów poziomych pod drogami oraz ciekami wodnymi, wskazano też w materiale.

Projekt Tworóg – Kędzierzyn uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w wysokości ponad 140 mln zł.

Źródło: