Fot. Gaz-System

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Tworóg – Tworzeń, podała spółka. Gazociąg ten jest kolejnym fragmentem strategicznej magistrali gazowej Korytarz Północ-Południe, który został włączony do krajowego systemu przesyłowego na południu Polski.

“Oddanie tej inwestycji do użytkowania oznacza, że obecnie zakończyliśmy budowę i włączyliśmy do sieci ponad 500 km nowych gazociągów z 800 km Korytarza Północ-Południe. Na pozostałych odcinkach tego projektu trwają obecnie zaawansowane prace budowlane, które zakończymy w I kwartale 2022 roku. Ukończenie tego projektu jest kluczowe, by jako operator efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z nowych punktów wejścia, takich jak Baltic Pipe i Terminal LNG” – powiedział wiceprezes Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

Gazociąg o długości 55 km i średnicy 1000 mm przebiega przez 7 gmin województwa śląskiego: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz i Dąbrowa Górnicza. Został połączony z niedawno wybudowanym gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn i będzie połączony z powstającym gazociągiem Pogórska Wola – Tworzeń.

“Wzdłuż gazociągu posadowiono telemetryczną linię światłowodową, a na jego trasie wybudowano 5 zespołów zaporowo-upustowych. 46 przeszkód terenowych pokonano metodami bezwykopowymi, w tym zastosowano:

– 3 razy metodę Direct Pipe,

– 23 razy metodę mikrotunelingu,

– 20 razy metodę przewiertu lub przecisku poziomego” – czytamy dalej.

Budowa rozpoczęła się w maju 2018 r. a wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm PORR S.A. i Denys NV. Nadzór inwestorski prowadziła firma ECMG GmbH.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 218 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: